Categorized | Cestovanie

10 miest, kam vyrážajú Slováci najčastejšie na eurovíkendy

05. 05. 2012 - redakcia

Prehliadka najkrajších metropol Európy počas niekoľkých dní. Tak by sa dala opísať stále obľúbenejšia forma výletov medzi slovenskými turistami – tzv. eurovíkendy. Tento typ zájazdov dokáže uspokojiť každého, kto túži po poznaní a zábave zároveň. Predstavíme vám desať miest, kam slovenskí turisti najradšej vyrážajú na predĺžený víkend.

Pomenovanie eurovíkend je výhradne slovenskou a českou záležitosťou, v iných jazykoch sa s ním nestretnete. Slováci ročne vycestujú na viac než pol milióna zahraničných zájazdov s dĺžkou pobytu do 4 dní. „Pre eurovíkendy je charakteristická dĺžka pobytu jednej až troch nocí. Do ceny zájazdu je zvyčajne zahrnutá doprava, ubytovanie, prípadne aj strava,“ uviedol Ivan Šidla, marketingový riaditeľ cestovnej agentúry Invia.sk, ktorá je najväčším online predajcom zájazdov na Slovensku. „Do tohto typu zájazdu môžu byť zahrnuté aj služby sprievodcu či vstupenky na kultúrne predstavenia. Eurovíkendy sú koncipované tak, aby mal turista možnosť čo najlepšie spoznať danú metropolu,“ doplnil Šidla.

1.    Amsterdam
Holandská metropola je významným kultúrnym centrom, ktoré každoročne navštívi okolo 5 miliónov turistov. Lákadlom sú kultúrne pamiatky, ako napríklad Van Goghovo múzeum, v ktorom je vystavený aj slávny obraz Slnečnice, ďalej plavby loďou systémom amsterdamských kanálov, ale aj jeden z miestnych európskych unikátov, tzv. coffee shopy. Amsterdam je tiež mestom cyklistov, ktorí tu majú k dispozícii 400 km špeciálnych cyklistických trás. Do Amsterdamu sa môžete vybrať lietadlom z Prahy. Zvoliť tiež môžete diaľničnú dopravu autobusom či vlastným vozidlom, tá však s krátkymi prestávkami trvá minimálne 11 hodín. Na eurovíkend v meste tulipánov si pripravte v priemere 380 eur.

2.    Barcelona
Pokiaľ sa rozhodnete pre katalánsku Barcelonu, vydajte sa po stopách architekta Antoniho Gudího, ktorý toto mesto preslávil svojimi originálnymi stavbami. Najznámejšou z nich je chrám najsvätejšej rodiny Sagarda Familia, majstrovské dielo, ktoré nebolo dodnes dokončené. V Barcelone sa rozpráva miestnym jazykom katalánčinou, pripravte sa na to, že tunajší obyvatelia cudzie jazyky príliš neovládajú. S nemčinou pravdepodobne neuspejete, väčšiu šancu máte so španielčinou, francúzštinou a angličtinou. Do Barcelony sa najpohodlnejšie cestuje letecky, odlety ponúka napríklad letisko v Prahe. Priemerný eurovíkend v katalánskej metropole vás vyjde na 320 eur.

3.    Benátky
Talianske „mesto na vode“ sa rozkladá na 118 ostrovoch, ktoré oddeľuje viac ako 150 kanálov, prepojených s približne 400 mostmi rôznych veľkostí. Doprava po Benátkach je teda viac menej len lodná, vybrať si môžete medzi rýchlymi motorovými člnmi vaporetto, či pomalými romantickými gondolami, z ktorých si vychutnáte pohľad na veľkolepé paláce a chrámy z obdobia gotiky či renesancie. Na cestovanie vodnou dopravou môžete využiť 12 hodinový, prípadne niekoľkodenný lístok, ktorý vám umožní prestupovať na všetky vodné mestské linky. Predĺžený víkend v preslávenom meste talianskych umelcov a svetoznámych vín soave, bardolino, valpolicella a prosecco vás v prípade cesty autobusom vyjde v priemere 140 eur. Letecký zájazd s odletom z Prahy stojí 340 eur.

4.    Budapešť
Budapešť je mestom pikantných kulinárskych zážitkov, čardášu a výborného tokajského vína. Milovníkom kultúrneho vyžitia ponúka možnosť navštíviť 47 divadiel, 2 opery, 16 koncertných siení a viac ako 60 múzeí. Obľúbeným miestom je aj rozsiahly aquaworld v štvorhviezdičkovom hoteli na predmestí Budapešti. Cena zájazdu je v porovnaní s inými metropolami veľmi priaznivá, v priemere vás eurovíkend vyjde 160 eur. „Budapešť sa nachádza kúsok od slovenských hraníc, častá je tu preto ponuka autobusovej dopravy, ktorá nie je tak časovo a finančne nákladná,“ hovorí Ivan Šidla z internetovej cestovnej agentúry Invia.sk. „Vybrať si je možné aj eurovíkend s možnosťou dopravy vlastným vozidlom. Na našich stránkach si v sprievodcovi môžete vybrať zájazd podľa požadovaných parametrov, okrem dopravy aj typ stravy alebo zájazdy s rôznymi akciami,“ dodáva Šidla.

5.    Istanbul
Istanbul sa rozkladá na dvoch kontinentoch oddelených Bosporskou úžinou. Táto kozmopolitná metropola poskytuje domov moslimom, kresťanom a židom a predstavuje tak križovatku niekoľkých odlišných kultúr. Asi najvýznamnejšia istanbulská pamiatka Hagia Sofia, teda Chrám Božej múdrosti, bola pôvodne kresťanskou bazilikou, následne bola prerobená na islamskú mešitu a dnes slúži ako významné múzeum. Menou v Istanbule je nová turecká líra, jej kurz sa pohybuje okolo 0,427 eur. Ceny sú v tejto tureckej obchodnej križovatke veľmi priaznivé, na trhoch je veľmi známy spôsob zjednávania lepších cien, ktoré bývajú na niektorých miestach nevyhnutnou súčasťou nákupu. Priemerná cena eurovíkendu v Istanbule vás vyjde asi 400 eur.

6.    Londýn
Daždivé mesto na Temži, jedno z hlavných centier sveta, sa drží na predných priečkach v rebríčku najnavštevovanejších miest Európy. Každoročne sem cestujú milióny turistov z celého sveta, aby na vlastné oči videli slávny Buckinghamský palác, Big Ben či prehliadku figurín slávnych osobností v Múzeu Madame Tussaud. Typickou dopravou v Londýne sú červené dvojposchodové autobusy, tzv. doubledeckery. A pozor, vo Veľkej Británii sa ako v jednej z mála európskych krajín jazdí vľavo, čo mnohých turistov v praxi často zaskočí. Nezabúdajte ani na to, že hoci Veľká Británia patrí k starším členským štátom EÚ, britskou menou nie je euro, ale libra. Jej kurz sa pohybuje okolo 1,2 eur. Víkendové putovanie za londýnskymi zaujímavosťami vás v priemere vyjde 320 eur.

7.    Madrid
Madrid je mestom jedinečnej bláznivej atmosféry a nočných radovánok s veľmi priateľskými obyvateľmi. Centrum ponúka niekoľko desiatok historických pamiatok, ktoré je možné prejsť počas dlhšej pešej prechádzky. Za zmienku určite stojí galéria obrazov Muzeo del Prado, v ktorej je vystavená jedinečná zbierka až šesťtisíc obrazov, či kráľovský palác Palacio Real. Útočisko na krátky odpočinok ponúkajú madridské parky, napríklad okúzľujúci Park Buen Retiro ponúka 140 hektárov zelene priamo v centre mesta. Madrid tiež fandí futbalu, fanúšikovia tohto druhu športu tak môžu behom eurovíkendu navštíviť niektorý zo zápasov tunajších futbalových klubov a na vlastné oči vidieť slávne futbalové hviezdy. Predĺžený víkend v španielskom hlavnom meste vás vyjde 430 eur.

8.    Paríž
Mesto módy, parfumov, kultúry a hádam aj najkrajšie mesto sveta, tak by sa dalo opísať francúzske hlavné mesto. Turistov túžiacich navštíviť Louvre, Eiffelovku a ďalšie skvosty Paríža, je skutočne veľa, preto sa návštevníkom mesta oplatí zakúpiť si kartu Carte Musées et Monuments, ktorá im zaistí voľný vstup do väčšiny turisticky zaujímavých miest a navyše ich zbaví čakania v dlhých radoch pred pokladňou. Navštíviť nezabudnite ani niektoré z miestnych reštaurácií a ochutnajte špeciality miestnej kuchyne. Odporúčame si pred cestou do Paríža naštudovať aspoň niekoľko základných viet vo francúzštine. Mnoho Francúzov, hlavne staršia generácia, nerozpráva rado anglicky. Do Paríža si môžete zaletieť priamo z Bratislavy, cena eurovíkendu sa v priemere pohybuje okolo 290 eur. Ak sa vyberiete do Paríža autobusom, zaplatíte asi 150 eur.

9.    Praha
Mesto v srdci Európy ponúka na malom priestore desiatky skvostných historických pamiatok a preto je Praha ideálnym miestom na víkendový pobyt. Nezabudnuteľné dojmy určite vyvolá prechádzka zo Staromestského námestia s dominantou orloja, cez Karlov most až na Pražský hrad, ktorý vám ponúka jedinečný pohľad na celú metropolu. Prahu tiež navštevujú milovníci zábavy navštevujúci hudobné kluby a reštaurácie s dobrým českým pivom. Výhodou pre slovenských turistov je bezpochyby jazyk, pretože v českej metropole sa bez problémov dohovoria svojim materským jazykom. Do Prahy lieta priama linka z Bratislavy, ale pohodlne sa do mesta dopravíte aj po diaľnici autobusom alebo vlastným autom. Cesta od slovenských hraníc trvá necelé tri hodiny. Cena eurovíkendu v stovežatej Prahe vás vyjde približne 120 eur.

10.   Rím
Rím patrí k najstarším európskym metropolám, v minulosti bol dejiskom mnohých významných udalostí a veľká história tohto „Večného mesta“ na vás dýcha na každom rohu: monumentálne Koloseum, impozantná Fontana di Trevi či úžasne zachovalý Panteón z druhého storočia sú len zlomkom toho, čo môžete v Ríme uvidieť. „Okrem spoznávania pamätihodností tu ľudia často cestujú aj kvôli sídlu pápežskej stolice. Počas kresťanských sviatkov, najmä počas Veľkej noci, je záujem o zájazdy do Ríma tradične vyšší,“ informoval Ivan Šidla z internetovej cestovnej agentúry Invia.sk. „Pokiaľ si chcete prehliadnuť Rím v pokoji, odporúčame vybrať si termín mimo tradičných kresťanských sviatkov,“ dodáva Šidla. Ak využijete dopravu autobusom, zaplatíte za eurovíkend strávený v sídle kresťanstva približne 230 eur. Letecká doprava zájazd predraží na 320 eur.

Tagy:,

Okomentujte článok

Pre komentovanie musíte byť prihlásený

Rubriky

Archiv

essay writing service price