Categorized | Tipy a rady

3 populárne štýly bývania: Ako sa v nich vyznať a nerobiť chyby

11. 04. 2016 - redakcia

Zatiaľ čo predtým sme zariaďovali jednotlivé miestnosti podľa tlačených katalógov, dnes môžeme vďaka internetu sledovať trendy zo dňa na deň. Už dávno tak neplatí, že všetky domácnosti vyzerajú rovnako. Vdýchnite aj vy svojmu domovu novú atmosféru, v ktorej sa budete cítiť dobre. Nemusíte kvôli tomu ani meniť celý byt. Stačí si zvoliť jeden výrazný charakteristický prvok, ktorý premení tón miestnosti do jedného z troch populárnych štýlov.

Rustikálny štýl čerpá z vidieka a prírody

Rustikálny štýl sa inšpiruje anglickým a francúzskym vidiekom. Obľúbite si ho, pokiaľ máte radi prírodné materiály. Základom je totiž drevo, najčastejšie dub a céder. Do rustikálne zariadených miestostí sa tiež hodí kameň, pálená tehla a kov. Drevené podlahy a skrinky majú často patinu, doplnky sú pokryté popraskaným lakom, či otlčeným povrchom.

“Záujem o rustikálny štýl v posledných rokoch vzrástol. Ľudia sa totiž vďaka nemu cítia útulne a pohodlne. Najčastejšie si vyberajú mohutné rustikálne postele z masívneho dreva,“ uviedla Petra Triščíková z najväčšieho e-shopu s nábytkom na Slovensku MT nábytok. Tento obľúbený štýl môžete navodiť i farbami, napríklad tmavozelenou, hnedou, či šedou. Výsledný efekt podtrhnú doplnky z prírodných materiálov, napríklad prútené košíky a čerstvé bylinky.

Náš tip: Pokiaľ práve neplánujete kompletne premeniť miestnosť do nového dekóru, nádych rustikálneho štýlu vnesie aj jeden výrazný kus nábytku. Pozornosť upúta napríklad dubový konferenčný stolík  v strede  obývacej izby. V prípade, že zháňate drahší kúsok, kombinovaná komoda z gaštanu a orechu ozvláštni miestnosť a ponúkne dostatok úložného priestoru.

Retro štýl stavia na farby aj dobové doplnky

Dekór v štýle retro pripomína obdobia 50. až 70. rokov minulého storočia. Do slovenských domácností sa začal vracať na prelome milénia. Charakteristickými materiálmi tohto štýlu sú vinyl, chróm, plast a metalický povrch. Pri výbere retro nábytku však postupujte opatrne, existuje totiž tenká hranica medzi designom a gýčom. Naviac neplatí, že každý kúsok nábytku z 50. rokov nutne zapadá do kategórie dnešného moderného retra.

Retro štýl sa vyžíva vo výrazných farebných kombináciách a kontrastoch, či už na stenách, alebo nábytku. Typickými farbami sú napríklad výrazná modrá, žltá, či oranžová. Aby bol dojem vierohodný, nezabudnite na detaily, ako sú tapety na stenách, kvetinové vzory štýlu hippie, dobové plagáty, či obrazy, plechové kvetináče, prenosné rádio, alebo pôvodné kuchynské prístroje a riady.

Náš tip: Štýlový retro design vdýchne vašej obývacej izbe jednoduchý televízny stolík.  Pokiaľ plánujete väčšiu investíciu do premeny, môžete sa poohliadnúť rovno po pohovke. Na obdobie 70. rokov vkusne poukáže napríklad rozkladacia pohovka s úložným priestorom v nenápadných farbách tak, aby ste mohli atmosféru podtrhnúť aj doplnkom vo výrazných farbách.

Škandinávsky štýl je typický svojimi čistými líniami

Bývanie severanov získava sympatie po celom svete a inšpiruje celý rad interiérových designérov už od polovice 20. storočia. Dokáže totiž skombinovať to, čo žiadny iný štýl nedokáže – eleganciu s útulnosťou, jednoduchosť s maximálnou funkčnosťou a svieži vzhľad s nadčasovosťou. Z materiálov využíva škandinávsky štýl drevo, kov, či sklo. Charakteristickým rysom sú čisté línie nábytku, i ostatného zariadenia. Severský dekór si žiada celistvosť, nemali by ho preto narušiť doplnky typické pre odlišný štýl bývania.

V tomto štýle dominujú svetlé farby, ktoré do miestnosti vpúšťajú vzdušnosť a odrážajú prirodzené denné svetlo. “Aj keď je obľúbený škandinávsky štýl prevažne ladený do svetlých tónov, mnoho domácností sa bielej bráni. Na stenách, či nábytku pritom dokáže odraziť až 96 % prirodzeného denného svetla. Tmavšie farby, ku ktorým sa dnes ľudia uchyľujú častejšie, reagujú naopak. Odrážajú len 4 % svetla,” vysvetľuje Petra Triščíková zo spoločnosti MT nábytok, ktorá ponúka výber nábytku v rôznych štýloch bývania. Doplnky využívajte v severskom štýle skôr minimalisticky – siahnite napríklad po prírodných tkaninách, kvetinách, či sviečkach.

Náš tip: Aj jeden solitárny kúsok môže do vášho domova dostať kus severskej melanchólie. Škandinávsky štýl sa pre svoju čistotu a decentnosť hodí prevažne do spálne. Zaobstarať si môžete napríklad designový nočný stolík z bukového masívu. Drahšou variantou je potom buková posteľ s úložným priestorom, ktorá vytvorí miesto pre relaxáciu a odpočinok.

Nie je možné vkladať komentáre

Rubriky

Archiv

online essay writing service uk