Categorized | Tipy a rady

5 tipov na povianočnú detoxikáciu organizmu, ktorá vás bude baviť

02. 01. 2017 - tengu

Hoci vianočné sviatky bývajú časom kľudu a odpočinku, nie je novinkou, že na tele zanechávajú aj negatívne stopy. Výdatné jedlo, sladkosti, nedostatočný spánok a neresti v podobe fajčenia a alkoholu organizmus značne zaťažujú. Nie je preto divu, že sa mnoho ľudí cíti začiatkom januára unavených, v zlej nálade, s pocitom plnosti a vyčerpania. S návratom do života plného zdravia a elánu pomôže očistná kúra. Tá pritom nemusí byť len nutným zlom. Skúste ju tento rok našimi tipmi poňať netradične tak, aby vás bavila.

Tip č. 1: Zdravý jedálniček trochu inak

V mnohých návodoch, ako správne detoxikovať telo po Vianociach a Silvestri, stojí na prvom mieste pojedanie veľa čerstvej zeleniny a ovocia. Zdravý jedálniček je síce nevyhnutný, ak ale nie ste veľkými fanúšikmi chrúmania kilogramov zeleniny, ide to aj zábavnejšie. Vyskúšajte napríklad smoothie, nápoj, ktorý sa v poslednej dobe teší veľkej obľube. Receptov existuje nespočetné množstvo, zapojiť môžete aj vlastnú fantáziu a rozmixovať to, čo vám chutí najviac. Uvidíte, že netradičným spojením chutí získa zdravá strava úplne novú podobu. Okrem smoothie podporuje očistu organizmu aj kajenské korenie alebo kari, ktorými si môžete okoreniť obľúbené pokrmy.

Tip č. 2: Príjemne sa vypotiť                                         

Je známe, že potením sa z tela vyplavujú nebezpečné toxíny a ďalšie škodliviny. Aby potenie bolo zdravé aj zábavné súčasne, zájdite si pravidelne do sauny. Tamojšia horúca klíma dodáva poteniu intenzitu, teplý vzduch rozširuje cievy, čím zlepšuje krvný obeh a tým aj prepravu odpadu do pečene, ktorá ho prefiltruje na neškodné látky. Saunovanie je okrem toho príjemná aktivita, ktorú je možné prevádzkovať spoločne s priateľmi. „Vhodná je klasická fínska sauna, ktorá poskytuje teplo 95 °C,  čím zvyšuje intenzitu potenia. V infračervenej saune preniká teplo zasa 45 mm pod kožu, čím sa proces vylučovania toxínov zrýchľuje. Pre detox sa hodí aj caldarium, kde pri vysokej vlhkosti vzduchu dochádza k prirodzenej očiste organizmu,“ vysvetľuje Petr Pavlacký, riaditeľ aquaparku Aqualand Moravia, ktorý vo svojom wellness Forum Romanum ponúka 24 sáun a procedúr.

Tip č. 3: Masáže a ezoterika

Krvný obeh a lymfatický systém, ktoré odvádzajú škodliviny z tela, sú stimulované okrem iného masážnymi procedúrami. Či už si vyberiete klasickú masáž, zdravotnú lymfodrenáž alebo napríklad exotickú akupunktúru, odborník pri nich pracuje s bodmi na tele, kde sa toxíny množia a usádzajú, a za pomoci tlaku dokáže bunky na danom tele stimulovať tak, aby škodlivé látky uvoľnili. Očistiť telo od toxínov pomáha aj tradičná ajurvédska medicína, uvoľňujúca meditácia alebo kryoterapia. „Pri kryoterapii je telo na maximálne tri minúty vystavené veľmi nízkym teplotám, obvykle až150 °C. Extrémny mráz v kombinácii s následným prehriatim prekrvuje kožu, svaly a kĺby, podporuje látkovú výmenu a detoxikuje telo od škodlivín,“ objasňuje Petr Pavlacký, riaditeľ aquaparku Aqualand Moravia.

Tip č. 4: Dynamický pohyb zvesela

Osvedčeným receptom, ako telo očistiť od toxínov, je aj aktívny pohyb. Ten podporuje vylučovanie potu a zároveň posilňuje imunitný systém organizmu, ktorý následne funguje ako obranný štít proti nebezpečným látkam pôsobiacim z vonkajšieho okolia. Kto nemá rád posilňovňu a ani ďalšie športové aktivity, môže vyskúšať netradičné pohybové aktivity ako tanec, jóga alebo napríklad bazén. „Kondičné plávanie je vhodné spojiť s regeneračnými masážami vodnými tryskami, chrličmi, bublinkovačmi, vodnou stenou alebo termálnou vodou, ktorá má na organizmus blahodarné účinky. Dynamický pohyb a tvorba hormónov, ktoré podporujú psychickú stabilitu a tým čistia aj telo, zaistí aj adrenalínová jazda na toboganoch,“ hovorí Petr Pavlacký.

Tip č. 5: Drobnosti všedného dňa

Na novoročnom detoxe však môžete pracovať aj v priebehu dňa. Predtým, než ľahnete do postele, doprajte si napríklad detoxikačnú vaňu. Do horúcej vody zamiešajte soľ z Mŕtveho mora, jedlú sódu, čerstvo nastrúhaný zázvor a esenciálny olej. K detoxikácii tela je vhodná aj kontrastná hydroterapia, kedy v sprche každých 30 minút striedate horúcu a studenú vodu. Pred kúpeľom je vhodné telo od hlavy až po päty vydrhnúť na suchou kefou, aby ste rozprúdili krvný obeh. Pri čistení zubov nezabudnite aj na jazyk, na ktorom sa hromadia baktérie a toxické pozostatky. Občas sa aj zhlboka nadýchnite, vďaka tomu zbavíte pľúca nebezpečných častíc, ktoré ste inhalovali v priebehu dňa, a zvýšite tok kyslíku, ktorý pomáha eliminovať odpad z tela.

Nie je možné vkladať komentáre

Rubriky

Archiv

essay writing service co uk