Categorized | Cestovanie, Tipy a rady

5 vitamínových doplnkov pre pokojnú a bezpečnú dovolenku

01. 06. 2012 - redakcia

Na obdobie letných prázdnin sa každý nedočkavo teší, horúce a slnečné dni však môžu privodiť ľudskému organizmu celý rad nepríjemných problémov. Poradíme vám, aké výživové doplnky a prípravky si pribaliť na cesty so sebou, aby ste si svoju dovolenku užili naplno a bez problémov.

1. Pripravte svoju pokožku na slnko

Či už sa chystáte na dovolenku k moru, alebo plánujete túry v Tatrách, mali by ste svoju pokožku na ostré letné slnko pripraviť dostatočne dopredu. „Aby ste pripravili pokožku na pôsobenie slnečného žiarenia, zvýšte mesiac pred odcestovaním svoj denný príjem betakaroténu. Ten má schopnosť neutralizovať voľné radikály produkované slnečnými lúčmi, ktoré sú príčinou spálenín či rakoviny kože. Zároveň zabráni, aby sa opálenie zlúpalo,“ povedala Klara Minczinger, produktová manažérka spoločnosti Generica, ktorá sa špecializuje na výrobu výživových doplnkov. Betakarotén je možné nájsť napríklad v hrášku alebo špenáte. Ak týmto potravinám neholdujete, môžete zvoliť cestu výživových doplnkov, ktoré vám zabezpečia jeho dostatočný denný prísun.

2. Poraďte si s dehydratáciou

Horúce dni sú príčinou zvýšeného potenia, exotická strava alebo stres z cestovania zase hnačiek. Ľudský organizmus je tak vystavený nadmernej záťaži a hrozí mu dehydratácia. Jej dôsledkom môže byť celkový kolaps, poruchy prenosu nervových signálov či zlyhanie srdca v dôsledku straty draslíka. Odborníci preto odporúčajú pribaliť so sebou na cesty rehydratačné roztoky, ktoré udržujú dostatočnú hydratáciu organizmu a výrazne skracujú čas trvania hnačiek. Skladnou formou sú šumivé tablety, ktoré obsahujú sodík, draslík, chlorid, citrát a zároveň glukózu. Práve tieto prvky sú zásadné pre správnu funkciu organizmu v horúcich letných mesiacoch.

3. Pantenol na ošetrenie spálenín

V období leta je slnečné žiarenie veľmi intenzívne a nechránená pokožka môže už po niekoľkých hodinách utrpieť nepríjemné popáleniny. Tie sa najčastejšie prejavia červenými svrbivými pľuzgierikmi v oblasti rúk, ramien, tváre a u žien vo výstrihu. V lepšom prípade sa pokožka stane citlivá na dotyk a páli, v tom horšom sa pľuzgieriky naplnia čírou tekutinou, čo značí popáleniny 2. stupňa. Nezabudnite si preto pribaliť chladiacu penu s pantenolom, ktorá podráždenú pokožku upokojí, urýchli hojenie drobných poranení a obnoví poškodené tkanivo. Koncentrácia pantenolu v pene by pritom mala byť najmenej 6 %.

4. Bráňte sa chrípke a nachladeniu

I keď nie je obdobie leta pre nachladenie a chrípkové epidémie celkom typické, môžu vám prípadné horúčky a nádcha čas odpočinku veľmi znepríjemniť. Nemali by ste preto ani v tomto čase zabúdať na dostatočný prísun vitamínu C, ktorý je kľúčový pre správnu funkciu imunitného systému. Aktívne pomáha telu bojovať s baktériami, vírusmi, nachladením a podporuje hojenie rán. Zároveň je tiež ideálnou výživou pre slnkom namáhanú pokožku. Udržuje ju napätú a chráni ju pred vznikom vrások.

5. B-komplex proti hmyzu

Vitamíny skupiny B pomáhajú udržiavať správne fungovanie metabolizmu, teda procesu látkovej premeny v ľudskom tele. Zároveň však budete vďaka ich dostatočnému dennému prísunu pri potení vylučovať látky, ktoré odpudzujú muchy, komáre aj nebezpečné kliešte. „Ak pred plánovanou dovolenkou zvýšite denné dávky vitamínov B, preventívne si vytvoríte proti hmyzu ochranný štít. Ak nemáte radi kvasnice a strukoviny, ktoré sú bohatým zdrojom týchto látok, siahnite po vitamínových doplnkoch,“ radí Eva Stanislavská, marketingová manažérka spoločnosti Generica, ktorá ponúka tablety B-komplex, ktoré obsahujú všetkých 8 esenciálnych vitamínov skupiny B.

Tagy:, ,

Okomentujte článok

Pre komentovanie musíte byť prihlásený

Rubriky

Archiv

cheap college essay writing services