Categorized | Cestovanie, Tipy a rady

7 jesenných výletov na najkrajšie vinice Európy

24. 09. 2013 - redakcia

Jeseň je časom zberu produkcie a osláv vína. Milovníci tohto nápoja z hrozna na tento čas čakajú a vyrážajú za poznaním. Práve na jeseň môžu spojiť potešenie z pitia dobrého vína a vychutnávať jedinečné cestovateľské zážitky. Preto sme pre vás pripravili zoznam siedmich najzaujímavejších vinárskych oblastí, ktoré stoja za návštevu.

1. Na Slovensko za vínom i vážnou hudbou

Slovenská vinohradnícka produkcia je sústredená v niekoľkých vinohradníckych oblastiach, z kterých plošne najrozsiahlejšia je Malokarpatská. Vinohrady Malokarpatskej oblasti, ktorej prvé viniče vysadili Kelti, sa rozprestierajú na svahoch Malých Karpát od Bratislavy cez Pezinok, Modru až k Horným Orešanom. V tejto významnej vinohradníckej oblasti sa pestujú biele muštové odrody Rizling vlašský, Rizling rýnsky, Veltlínske zelené, Burgundské biele a čo sa týka modrých odrôd, tak najmä Frankovka modrá a Svätovavrinecké. Sortiment dopĺňajú Müller-Thurgau, Silvánske zelené, Dievčie hrozno alebo Chardonnay. Návštevu klenotu slovenského vinohradníctva je možné spojiť s prehliadkou jedného z najmladších hlavných miest na svete – Bratislavy, ktorá leží neďaleko. Za návštevu určite stojí dominanta mesta, Bratislavský hrad týčiaci sa nad starým mestom, gotická katedrála Dóm svätého Martina, Primaciálny palác či historická budova Slovenského národného divadla. Milovníci vážnej hudby určite ocenia v poradí už 49. ročník Bratislavských hudobných slávností, najvýznamnejší festival vážnej hudby na Slovensku, ktorý sa koná na prelome septembra a októbra. Za 3 dni s polpenziou zaplatíte v hlavnom meste už od 100 eur.

2. Maďarsko umožní relax v termálnych kúpeľoch

Tokajská oblasť ležiaca na severovýchode Maďarska a juhovýchode Slovenska je svetoznáma vďaka kvalitnému vínu. Maďarsko je známe predovšetkým svojou Egerskou „býčou krvou“ a tokajským vínom, ktoré sa stalo legendárnym elixírom oceňovaným ruskými cármi, britskými panovníčkami i rakúskymi cisárovnami. Kraj môže zaujať aj prehliadkou barokovej perly Maďarska – mesta Eger ležiaceho v malebnej krajine pod Bukovými horami či návštevou neďalekého mesta Budapešť. Milovníci termálnych kúpeľov si v Maďarsku prídu na svoje. Môžu využiť mnoho relaxačních programov v miestnych termálnych kúpeľoch, ktoré majú blahodarný vplyv na zdravie človeka. „Ak sa chystáte na výlet do známej vinárskej oblasti Tokaj, ideálne je naplánovať si ho na začiatok októbra. Nenechajte si tiež ujsť slávnosti tokajského vína. Miestni vinári tu prezentujú svoje najkvalitnejšie vína. Môžete tu príjemne degustovať a nasať jedinečnú atmosféru,“ uviedol Ivan Šidla, marketingový manažér cestovnej agentúry Invia, ktorá je významným hráčom na slovenskom trhu v predaji on-line zájazdov. Štvordenný poznávací zájazd po Maďarsku so zástavkami v kraji tokajského vína je možné zakúpiť už od 200 eur.

3. Južná Morava láka na cykloturistiku

Mikulovská vinárska oblasť patrí medzi jednu z najstarších v Európe. Vinná réva sa tu pestuje už od dôb Keltov. Túto najjužnejšie položenú vinársku podoblasť preslávil Ryzling vlašský vrátane odrôd Pálavy a Aurelia, ktoré boli v tejto oblasti vyšľachtené. Na južnej Morave si nenechajte ujsť pohľad na samotné vinohrady, pamiatkové rezervácie vinných pivníc, uličky, ale aj rôzne vinárske expozície, výstavy či veľtrhy. Ak ste vyznávačmi zdravého životného štýlu, určite oceníte možnosť spojenia degustácie vína s pohybom v krásnej prírode. Týmto územím totiž prechádza niekoľko vinárskych náučných trás. Slnkom zaliata rovinatá krajina je tiež ideálna na turistické výlety. Nezabudnite navštíviť zámok Mikulov, Lednice alebo Valtice. S jeseňou je tiež spojené vinobranie, kedy zberom úrody vrcholí celoročné úsilie vinárov. Medzi tie najslávnejšie a najnavštevovanejšie patrí Pálavské, Znojemské a Valtické, ktoré vypukne začiatkom októbra. Štvordenný cykloturistický pobyt v tejto lokalite je možné zakúpiť už od 100 eur na osobu.

4. Do Burgundska na lodi

Najslávnejšou vinárskou oblasťou Francúzska je Burgundsko, ktoré sa rozkladá vo východnej časti krajiny. V tejto oblasti kedysi bol oceán. Keď voda ustúpila, dala tamojšiemu regiónu život a úrodnú zem a vínu hĺbku a spletitosť. Na pôdnom podloží ílu sa v Burgundsku pestuje len odroda Pinot Noir alebo Chardonnay, tie dávajú veľmi suché vína s výraznými kyselinami. Burgundskí vinári sú známi svojím „joie de vivre“ – zmyslom pre radosť a pohostinnosťou, s akou vítajú všetkých svojich návštevníkov. Tretí víkend v januári býva tradične dôležitým termínom pre milovníkov burgundských vín, ktorí sa schádzajú k legendárnym viničným horám, aby tu prežili tri dni degustačního a gastronomického maratónu nazvaného La Fête de la Saint Vincent Tournante, teda festival svätého Vincenta. Kraj svetoznámych viníc je možné spoznať aj z paluby lode. Nenechajte si ujsť dobrodružnú plavbu na kanále v Burgundsku. Napríklad desaťdenný zájazd s polpenziou vyjde na zhruba 640 eur na osobu.

5. V Toskánsku vinárom na vlastnej koži

Krajina vína alebo Enotria, práve tak dávni Etruskovia nazývali Toskánsko. Najznámejšou vinárskou oblasťou Toskánska je Chianti, nachádzajúce sa medzi Florenciou a Sienou. Hoci medzi producentmi toskánskych vín prevládajú malé rodinné podniky, kvalitou sa zaraďujú na popredné miesta na svete. Taliansky región je domovom niektorých z najrozpoznateľnejších a najhutnejších vín, medzi ktoré patrí napríklad Chianti Classico, Brunello, Carmignani a červené zmesi známe ako super – toskánske vína. Milovníkov kultúry nadchne prehliadka neďalekej klenotnice talianskej renesancie – Florencia. Nemožno opomenúť ani jedno z najdokonalejších stredovekých miest v Európe, Sienu, ktorá turistov uchváti námestím v tvare vejára alebo úchvatnými tehlovými palácmi, kamennými vežami či kostolmi. Tí, ktorí chcú spoznať život v Toskánsku na vlastnej koži, môžu v jesennom termíne stráviť poldeň na toskánskych viniciach a aktívne sa zapojiť do vinobrania. Šesťdenný zájazd do kraja vína Chianti je možné kúpiť už od 400 eur.

6. Do Španielska za Gaudím

Najznámejšou vinárskou oblasťou v Katalánsku je región Penedès. Nájdete ho na severovýchode Španielska v provincii Barcelona, kde sa rieka Ebro vlieva do Stredozemného mora. V tejto oblasti prevláda mierna klíma Stredozemného mora, ktorá prináša teplé, vlhké letá a studené zimy. Všeobecne tu prevládajú odrody pre výrobu bielych vín Macabeo, Xarello a Parellada, medzi ďalšie patrí Chardonnay, Ryzling a Tramín. Pre červené vína sa pestujú Garnacha, Merlot, Tempranillo, Pinot Noir či Cabernet Sauvignon. Ak turistov už omrzí degustácia všetkých odrôd vo vinárstvach, môžu obdivovať nevšednú architektúru v Barcelone. Mesto si totiž väčšina ľudí spája so stavbami svetoznámeho architekta Antonia Gaudího. Milovníci vína sa môžu tešiť na prvý septembrový týždeň, kedy sa koná vinobranie Valdepeñas, a na druhú polovicu mesiaca, v ktorej dominuje vinobranie v oblasti La Rioja. Desaťdenný zájazd s polpenziou je možné zakúpiť od 400 eur.

7. Rakúske víno priamo z fontány

Oblasť Wachau je dokonca zapísaná na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Priťahuje turistov svojou živou históriou kraja pozdĺž Dunaja, ale aj vynikajúcim bielym vínom, kterého hlavnými predstaviteľmi sú Veltlínske zelené a Ryzling rýnsky. V tejto pôsobivej krajine sa nachádza jedna malebná vinárska dedinka za druhou. Nájdete tu rôzne opevnené kostoly, renesančné panské sídla, ale tiež repliku Willendorfskej venuše, sošky bohyne plodnosti, ktorá tu bola nájdená. Poznajte krásy mesta Melk, stelesnenie klasickej barokovej architektúry, v ktorom sa nachádza najväčší benediktínsky kláštor v Európe. Vinárske mestečko Retz zasa ponúka možnosť návštevy najstaršej vinnej pivnice v strednej Európe. „Mesto Retz leží hneď pri českých hraniciach, českí turisti tak môžu pohodlne navštíviť tradičné oslavy vína. Tie sa konajú koncom septembra. Slávnosť prebieha na námestí, ktoré je označované ako jedno z najväčších a najkrajších námestí v Rakúsku. Účastníci osláv si tu dokonca môžu naberať víno priamo z fontány,“ upozornil Ivan Šidla z cestovnej agentury Invia, kde si turisti môžu vybrať zo širokej palety poznávacích zájazdov nielen po európskych viniciach. Víkendový pobyt vo vinárskej oblasti Wachau vyjde na 110 eur pre jednu osobu.

Tagy:, ,

Okomentujte článok

Pre komentovanie musíte byť prihlásený

Rubriky

Archiv

using essay writing service