Categorized | Cestovanie, Tipy a rady

8 tipov, kam vyraziť v zime za exotikou a slnečnými plážami

30. 11. 2012 - redakcia

Stále viac Slovákov dáva v zimnom období prednosť pred snehom a chladom slnečným piesočnatým plážam. Exotické zimné dovolenky zaznamenali v posledných rokoch pokles cien, dovoliť si ich tak môže stále viac turistov. Teplých krajov, v ktorých vás aj v zimnom období čakajú tropické teploty, je mnoho. Poradíme vám, ktoré sú na strávenie vašej zimnej dovolenky tie najlepšie.

Exotické destinácie v zime lákajú nielen teplým podnebím, ale aj odlišným kultúrnym a sociálnym prostredím, ktoré pre množstvo turistov predstavuje príjemnú zmenu a odreagovanie. Turisti by pritom mali mať na pamäti, do akých destinácií sa vydávajú. „Cestovatelia do exotických krajín by si najprv mali zistiť, či pre vybranú destináciu neplatí vízová povinnosť, respektíve či krajina od slovenských turistov nevyžaduje nejaký iný typ dokumentov potrebný pre vstup. Zároveň by si mal každý vyhľadať informácie o tom, či nie je potrebné podstúpiť preventívne očkovanie,“ upozornil Ivan Šidla, marketingový manažér cestovnej agentúry Invia.sk, ktorá je najväčším predajcom zájazdov na slovenskom internete. Všetky tieto informácie sa dajú jednoducho získať napríklad na internetových stránkach ministerstva zahraničných vecí. Ďalej je nutné dbať na kultúrne, sociálne a náboženské odlišností exotických destinácií a vyvarovať sa správania, ktoré je pre dané lokality neprijateľné.

Tip 1: Bali

 Bali je najzápadnejší ostrov súostrovia Malé Sundy patriaceho k Indonézii. Tento tropický raj je zo severu obmývaný Jávským morom a z juhu Indickým oceánom. Krajina ponúka krásne prírodné scenérie. Jednou z najväčších prírodných zaujímavostí je napríklad aktívna posvätná sopka Mount Agung vo vnútrozemí. Hlavným lákadlom ostrova sú však dlhé slnečné pláže, ktoré sú rajom pre surfistov z celého sveta. Najznámejšia z nich zvaná Kuta meria až šesť kilometrov. Ostrovné letoviská sú vyhlásené svojím čulým nočným životom. Tamojšie obyvateľstvo vyznáva budhistickú vieru a hovorí miestnym dialektom indonézštiny. V turistických rezortoch však nie je problém dohovoriť sa anglicky. Slovenskí občania potrebujú na vstup na územie Indonézie vízum, o ktoré je možné požiadať na Veľvyslanectve Indonézie v Bratislave, alebo ho zakúpiť priamo na mieste. Desaťdňový pobyt v tejto lokalite je možné získať za cenu pohybujúcu sa okolo 1 600 eur.

Tip 2: Dominikánska republika

Karibský ostrovný štát, ktorý Krištof Kolumbus nazval „rajom na zemi“, sa rozkladá na východnej časti ostrova Hispaniola. Tento tropický ostrov ponúka turistom všetko od vysokých hôr až k pobrežným plážam. Milovníci adrenalínových športov môžu vyskúšať divokú vodu v oblasti Jarabacoa alebo zdolať viac ako 3 000 metrov vysokú horu Pico Duarte. Na relaxáciu sú naopak ideálne nedotknuté pláže na severnej časti ostrova. Krásna a špecifická príroda vo vnútrozemí oplýva veľkým množstvom druhov rastlín aj živočíchov, ktoré nie je možné vidieť nikde inde na svete. Všetky letoviska priamo nabádajú k vodným športom, na ktoré sú perfektne vybavené. Medzi najvyhľadávanejšie patrí Boca Chica v blízkosti hlavného mesta Porto Domingo alebo Bávaro, ktoré sa radia k tým najluxusnejším. Slováci síce nepotrebujú víza, po prílete by si však mali zakúpiť turistickú kartu v cene 10 dolárov. Osemdňový pobyt v tomto raji možno zaobstarať už za 1 240 eur vrátane leteckej dopravy z Viedne.

Tip 3: Kuba

Realita najväčšieho karibského ostrova s doteraz fungujúcim totalitným systémom necháva vyniknúť mnohé paradoxy. Jedným z nich je nezvyčajne rozvinutý a fungujúci cestovný ruch. Ostrov právom nazývaný Perla Karibiku poskytuje turistom rozmanité možnosti. Nájdeme tu dlhé kilometre pláží, jedinečnú ostrovnú flóru a faunu i krásne koralové útesy. Turistický a kultúrny život je sústredený predovšetkým do hlavného mesta Havany. V krajine plnej kontrastov, kde vedľa seba existujú luxusné hotely v moderných mestských častiach a slumy chudobného obyvateľstva, môže človek ochutnať pravú chuť Latinskej Ameriky. Na vstup do krajiny je potrebný platný cestovný pas a príslušné vízum, o ktoré možno požiadať na Veľvyslanectve Kuby v Bratislave. Pri cestách za účelom turistiky stačí tzv. turistická karta (tarjeta del turista). Osemdňový pobyt v Havane s leteckou dopravou z Viedne sa dá kúpiť už za 1 120 eur.

Tip 4: Maledivy

Maledivy sú malý štát v Indickom oceáne približne 500 km od pobrežia Indie, ktorý sa skladá z viac než tisícky koralových ostrovov. Vďaka takmer rovníkovej polohe je tu počasie stále v každú ročnú dobu. Pre turistov predstavujú najväčšie lákadlá všadeprítomné priezračné lagúny, pláže s bielym pieskom a podivuhodný podmorský svet koralových útesov. Miestne letoviska sú skvele prispôsobené na prevádzkovanie všetkých druhov vodných športov, a to vrátane možnosti požičania si vybavenia a dohľadu inštruktora. Hlavnými destináciami Maledív sú Atol Ari, North Male Atol a South Male Atol. Vďaka angličtine, ktorá je druhým úradným jazykom, nie je problém sa tu dohovoriť. Osemdňový pobyt v tomto raji na zemi je možné zariadiť už za 1 600 eur.

Tip 5: Maurícius

Ostrov ležiaci uprostred Indického oceánu, na ktorom teplota v priebehu celého roka neklesá pod 26 °C. Na veternej východnej časti ostrova panujú skvelé podmienky pre surfistov, naopak na západnej strane si môžu prísť na svoje milovníci potápania a koralových útesov. Pre golfistov je na ostrove pripravených niekoľko špičkových golfových ihrísk, ktoré spĺňajú tie najprísnejšie parametre. Gurmáni si prídu na svoje, pretože sa tu spájajú vplyvy mnohých svetových kuchýň. Navyše sa tu predávajú pochutiny z cukrovej trstiny, ktorej je Maurícius významným producentom. Tieto služby si budete užívať za prekvapivo nízke ceny, ktorými je Maurícius preslávený. Všetok tento luxus si môžete na južnej pologuli užiť s polpenziou už od 1 280 eur.

Tip 6: Spojené arabské emiráty

Spojené arabské emiráty ležia na pobreží Perzského zálivu na východe Arabského polostrova a predstavujú bohatú kozmopolitnú krajinu, v ktorej sa stretávajú tradície západného aj východného sveta. Nachádzajú sa tu jedny z najbohatších miest na svete, Abú Dhabí a Dubaj, v ktorých je možné vidieť najmodernejšiu architektúru výškových budov a zároveň navštíviť kilometre preslnených piesočných pláží alebo pri potápaní preskúmať rozmanitý podvodný svet. Veľkým lákadlom pre turistov je všadeprítomný luxus, ktorý ponúka umelo vytvorené ostrovy alebo miestne preslávené hotely v čele so sedemhviezdičkovým Zlatým hotelom. More, ktorého teplota neklesá ani v decembri pod 23 ° C, kultúrna rozmanitosť a moderná architektúra tak predstavujú skvelú pozvánku na zimnú dovolenku. Priame letecké spojenie z Prahy zaisťujú spoločnosti Emirates Airlines a České aerolinie, možný je aj odlet z Viedne. Pre akýkoľvek pobyt je nutné vízum, ktoré je možné získať na zastupiteľskom úrade vo Viedni. Väčšinou sa ale vystavuje prostredníctvom miestnych CK, ktoré ho pripravujú tak, aby bolo k dispozícii pri prílete do Dubaja. Poplatky za vízum sa pohybujú okolo 200 AED a vyššie podľa typu víza a provízie. Týždenný pobyt s all inclusive je možné zaobstarať už od 760 eur.

Tip 7: Srí Lanka

Ostrovný štát Srí Lanka leží nie príliš ďaleko od brehov Indie v Indickom oceáne. V relatívne lacnom prostredí tu na turistov čaká veľké množstvo zaujímavostí. Na pobreží sa rozkladajú kilometre pláží s vlnami, ktoré priam nabádajú k surfovaniu. Vo vnútrozemí je možné navštíviť nespočetné množstvo národných parkov, v ktorých je možné vidieť ohrozené slony indické. Zdatní cestovatelia môžu zdolať Adamovu horu, kde je v skale otlačené chodidlo, ktoré podľa kresťanstva patrilo Adamovi, podľa islamu Alláhovi, podľa hinduizmu Krišnovi a podľa budhizmu Buddhovi. Do krajiny vyrazte najlepšie v období od decembra do apríla. Slovenskí občania môžu na územie Srí Lanky za účelom turistiky bez víz vstúpiť po registrácii v online systéme ETA (Electronic Travel Authorization) a zaplatení poplatku kartou, cena je 20 dolárov.  Cestovatelia si všetky tieto zážitky môžu dopriať s leteckou dopravou z Viedne po dobu 9 dní za 880 eur.

Tip 8: Thajsko

Destinácia situovaná do stredu polostrova Zadná India a výbežku Malajského polostrova predstavuje exotický raj pre turistov z celého sveta. V zime sa tu teploty pohybujú mierne pod 30 °C. Vďaka tomu si môžu návštevníci aj v zime užívať vo svetoznámych letoviskách, ako sú ostrovy Phuket či Phi Phi, ktoré sú známe krásnymi plážami a priezračnou vodou. Obľúbeným cieľom turistov je aj hlavné mesto Bangkok, kde sa dá navštíviť známe trhovisko či kráľovský palác. Thajsko je budhistická krajina a vďaka tomu je tu možné obdivovať veľké množstvo budhistických chrámov. Pri ich návšteve je potrebné rešpektovať požiadavku vhodného odevu, a to aspoň zahalené ramená a kolená. „Veľkou výhodou pre slovenských turistov je, že v auguste minulého roka bola zrušená vízová povinnosť. Bezvízový styk platí pre cesty kratšie ako 30 dní a pri vstupe do krajiny cez medzinárodné letisko,“ povedal Ivan Šidla z cestovnej agentúry Invia.sk, ktorá ponúka široký výber zájazdov do exotických krajín od renomovaných slovenských a českých cestovných kancelárií. Pre slovenských turistov je týždenná dovolenka v Thajsku dosiahnuteľná už za 740 eur.

Tagy:

Okomentujte článok

Pre komentovanie musíte byť prihlásený

Rubriky

Archiv

essay writing service uk based