Categorized | Tipy a rady, Zdravie

Ako si vybrať kvalitné výživové doplnky s vitamínom C

05. 10. 2012 - redakcia

Vitamín C patrí medzi najpredávanejšie výživové doplnky. Bežne sa dá zakúpiť vo veľkom množstve produktov, pričom jeho cena sa pohybuje v rozmedzí od 0,90 až do 10 eur. Ako si však vybrať ten najúčinnejší a najkvalitnejší vitamín C? V rozhovore s odborníkom sa dozviete, aká je priemerná cena vitamínu C, v akých formách je možné si ho zaobstarať, ale aj to, ako spoznáte kvalitný vitamínový produkt.

Kedy užívať vitamín C?
Vitamín C je potrebný na správne fungovanie imunitného systému. Napomáha k zvýšenej odolnosti organizmu proti všadeprítomným infekciám, vírusom a baktériám. Zároveň umožňuje odbúravanie cholesterolu v pečeni, čím predchádza kôrnateniu a upchávaniu ciev. Môžete ho užívať aj ako prevenciu proti nachladnutiu a infekciám, prípadne jeho užívaním skrátiť dĺžku liečby a zmierniť symptómy ochorenia. Vo zvýšenom množstve ho môžete užívať tiež počas jari, ktorá sa u niektorých prejavuje tzv. jarnou únavou. Jej príznakmi sú únava sprevádzaná podráždenosťou.

V akých formách je dostupný?
Vitamín C je možné užívať vo viacerých formách. Veľmi obľúbené sú napríklad nápoje zo šumivých tabliet či klasické tablety, ktoré sa zapíjajú dostatočným množstvom tekutín. Kvôli chuti však tieto výživové doplnky obsahujú často aj pridané množstvo cukru, ktoré môže poškodiť váš organizmus a zubnú sklovinu. Novinkou na trhu sú detské kvapky s vitamínom C, ktoré obsahujú namiesto tradičného cukru tzv. xylitol. Ide o prírodné sladidlo, ktoré má ochranný vplyv na chrup a bráni tak vzniku zubných kazov a poškodeniu skloviny.

Aká je priemerná cena produktov s vitamínom C?
Ceny vitamínu C sa výrazne odlišujú. Záleží na forme vitamínu, výbere výrobcu výživových doplnkov, ako aj na výbere lekárne. Ceny produktov s vitamínom C sa pohybujú v rozmedzí od 0,90 až do 10 eur. Pri výbere vždy porovnávajte počet tabliet a množstvo účinných látok v jednej kapsule či tablete.  Vyhnete sa tak nepríjemným skúsenostiam s kúpou predraženého produktu. Odporúčame zvoliť si zlatú strednú cestu, teda napríklad 120 tabliet a 250 mg za 3 eurá či 20 šumivých tabliet a 1 000 mg za približne 2,50 eura.

Ako rozpoznám kvalitného výrobcu výživových doplnkov?
Kvalitný výrobca výživových doplnkov by nemal garantovať zázračné liečivé účinky, ktoré sú už na prvý pohľad nereálne a veľmi nadsadené. V každom prípade odporúčame uprednostniť výrobky od známych firiem. Títo výrobcovia dodržujú prísne kontrolné mechanizmy a využívajú spoľahlivé postupy. Veľmi dobrou vizitkou sú aj ISO normy, napríklad medzinárodné ISO 9001 či 14001, ktoré svedčia o vysokej kvalite výrobkov. Dobrý výrobca by mal mať okrem iného aj prehľadnú webovú stránku, ktorá mu zabezpečí priamy kontrakt so zákazníkmi.

Aké je optimálne dávkovanie?
Fyziologicky je optimálna dávka vitamínu C 200 mg za deň. V SR sa však odhaduje na 60 mg a odporúčanou dennou dávkou je 80 mg. V prípade dojčiacich a tehotných žien, detí, fajčiarov, športovcov či žien užívajúcich orálnu antikoncepciu je však vhodné dennú dávku zvýšiť. Spotreba vitamínu C je však v organizme individuálna a záleží od viacerých faktorov. Odporúčame preto informovať sa priamo v lekárni.

Na otázky odpovedala PharmDr. Klára Minczinger, produktová manažérka spoločnosti Generica, ktorá je popredným výrobcom výživových doplnkov.

Tagy:, , ,

Okomentujte článok

Pre komentovanie musíte byť prihlásený

Rubriky

Archiv

best essay writing services uk