Categorized | Tipy a rady

Ako vybaviť chalupu: Odolnými materiálmi aj drobnosťami, ktoré dajú vašej chalupe štýl

15. 06. 2016 - redakcia

Chaty a chalupy sú obľúbenými víkendovými destináciami mnohých Slovákov, rovnako tak rastie trend trávenia letných dovoleniek na chalupách. Preto by nemali slúžiť ako skladisko starého nábytku a nepotrebného vybavenia, ktoré už doma nemá svoje miesto. Naopak, chalupu si môžete zariadiť s príjemnou atmosférou, ktorá upúta interiérom a bude vybavená štýlovo a s neveľkými nákladmi. Aj tu však platia určité pravidlá, ktoré je potrebné dodržiavať.

Chalupu neobývame celoročne a nemôžeme sa tak spoľahnúť na pravidelné vetranie či kúrenie. Vybavenie preto vyžaduje kvalitné ochranné ošetrenie povrchu, aby odolalo vlhkosti alebo plesni a nestratilo svoju kvalitu a funkčnosť. „Vhodný je pre tieto účely nábytok z drevotrieskovej laminátovej dosky, ktorý je nenáročný na údržbu a v dezéne dreva vyzerá skvelo. Ak by ste sa rozhodli pre drevo, vyberajte z exotických druhov drevín, ako je meranti alebo agát, ktoré sú odolné proti vlhkosti a vydržia až niekoľko desaťročí,“ odporúča Petra Triščíková z e-shopu MT nábytok, ktorý má širokú ponuku nábytku vhodného na chalupu.

Hoci majú ľudia tendenciu odkladať na chalupu staré nepotrebné vybavenie, myslite na to, že aj tento nábytok by mal spĺňať požiadavky na praktickosť a pohodlie. „Niektoré kusy nábytku, napríklad starší konferenčný stolík alebo taburet, pokojne vezmite z domu. Čo však na chalupu nepatrí, je stará preležaná postel. Zadovážte si preto novú posteľ s matracom, ktorý zodpovedá nárokom na zdravý spánok. Ducha chalupárčenia doplnia rustikálne postele alebo postele z lamina v dezéne buku, borovice alebo smreku,“ radí Petra Triščíková z najväčšieho tuzemnského e-shopu s nábytkom MT nábytok.

Podceniť by sme nemali ani dostatok úložných priestorov. Na víkendové chalupy sa hodia rustikálne kombinované komody so zásuvkami, ktoré slúžia na ukladanie oblečenia alebo predmetov na bežné použitie. „Vzhľadom na to, že na chalupe nie sme každý deň, je dôležité, aby boli komody uzatvárateľné a chránili tak obsah pred prachom a iným znečistením,“ dopĺňa Triščíková.

Podľa záujmu či finančných možností môžete doplniť aj ďalší nábytok, ktorý síce už nie je toľko nevyhnutný, ale dotvorí celistvosť ducha vášho príbytku. Patria sem rustikálne vitríny, taburety, poličky, pohovky alebo napríklad aj botník. Chatu či chalupu môžete pomocou pár drobných prvkov premeniť na jeden z typických chalupárskych štýlov. Medzi ne zaraďujeme napríklad rustikálny vidiecky štýl, ktorý čerpá z prírody a vďaka ktorému sa budete cítiť príjemne a útulne. Dokonca sa odlišuje od bežného moderného vybavenia bytu alebo rodinného domu, takže si odpočiniete od ruchu veľkomesta.

Nie je možné vkladať komentáre

Rubriky

Archiv

price essay writing service