Ako zaistiť bezpečnosť detí v aute? Vhodným usadením, pokrmami či doplnkami
03. 02. 2015 - redakcia
Cestovanie autom s malými aj väčšími ratolesťami nie je v súčasnosti ničím neobvyklým. Okrem krátkych ciest k lekárovi dnes deti bežne prepravujeme aj na dlhšie vzdialenosti, napríklad na dovolenku k moru. V každej situácii pritom na našich potomkov striehne mnoho nebezpečenstva. Tie najväčšie vám popíšeme v nasledujúcom článku.
Deti sú vystavované neustálemu nebezpečenstvu nehôd a úrazov. Nielen v známom domácom prostredí, ale aj v aute stačí moment nepozornosti a problém je na svete. Hoci je priestor osobného automobilu uzatvorenou oblasťou na obmedzenej rozlohe, striehne v ňom na naše ratolesti mnoho nebezpečenstiev, ktoré si mnohí z nás často neuvedomujú. Napríklad náraz v rýchlosti 30 km/h môže byť pre nepripútanú osobu fatálny, nehovoriac o prepravovanou dieťati.
Usadenie v nevhodnej sedačke
Jednou z požiadaviek dnešnej doby je si za čo najmenej peňazí zadovážiť čo najviac muziky. To v danej oblasti vedie k najrôznejším multifunkčným systémom, ktoré pomôžu s prepravou vášho potomka po čo najdlhšiu dobu. Vždy je ale nutné sledovať, či daná detská autosedačka zodpovedá aktuálnym potrebám a fyzickým proporciám prepravovaného dieťaťa. Vaša ratolesť sa musí cítiť čo najkomfortnejšie a zároveň by mala byť čo najlepšie chránená pre prípad dopravnej nehody. Pritom je nutné si uvedomiť, že kolízia nemusí prísť len z čelného smeru, ale aj zboku či zozadu. Hlavičke je tak vhodné zaistiť oporu aj pre prípad prudkého vychýlenia do strany, pričom je samozrejmé, že čím menšie dieťa je, tým je to náročnejšie. „Najmenšie deti bývajú usadené v kolískach umiestnených proti smeru jazdy buď bezpečnostnými pásmi alebo špeciálnym upevnením IsoFix, pre ktoré má už väčšina moderných automobilov vstavané závesy v sedadlách,“ hovorí Lukáš Fiala z internetového obchodu s detským tovarom Funbaby.cz. „S ohľadom na bezpečnosť detí je vhodné držať ich proti smeru jazdy čo najdlhšie, tak je im v prípade nehody najlepšie,“ dodáva Fiala s tým, že štatistiky dopravných nehôd potvrdzujú, že najbezpečnejším a najlepšie chráneným sedadlom v osobnom automobile je miest vpravo vzadu.
Nebezpečné umiestnenie dieťaťa
Dojčaťu je, pochopiteľne, najlepšie v kolíske umiestnenej proti smeru jazdy na pravom zadnom sedadle, ktoré je štatisticky a preukázateľne najbezpečnejším miestom v aute. Ako potomok rastie, prirodzene sa sťahuje do väčších sedačiek umiestnených po smere jazdy a na sedadlo spolujazdca. Tomu v podstate nič nebráni, proti všeobecnému povedomiu dokonca nie je potrebné vypínať airbagy, ktoré môžu dieťaťu vážne ublížiť len pri inštalácii sedačky proti smeru jazdy. Ako je známe, deti dospievajú rýchlejšie, než si uvedomujete, a môžu vám zasahovať do šoférovania, a tak spustenie varovného osvetlenia je zrejme ešte tým najneškodnejším prekvapením. Nehovoriac o tom, že vo dverách spolujazdca detská poistka nie je.
Pozor na konzumáciu potravín
Je nutné si uvedomiť, že obzvlášť ak s dieťaťom šofér vo vozidle cestuje sám, ostáva stále predovšetkým šoférom, ktorý musí sledovať okolitú premávku a plne sa venovať riadeniu vozidla. Konzumácia potravín je obľúbeným prvkom k upokojeniu dieťaťa na palube, avšak druhy pokrmov je vhodné dôsledne vyberať. Ak sa vám dieťa začne na diaľnici dusiť, dostanete sa do nebezpečného výberu medzi pokračovaním v riadení vozidla a kriesením potomka. Ideálnym pokrmom tak môže byť napríklad nakrájané ovocie. Naopak, nevhodné sú piškóty, sušienky a ďalšie drobiace sa substancie, ktoré môžu dieťaťu zaskočiť, prípadne dospelú časť posádky stresovať kvôli znečisťovaniu vozidla či dieťaťa samotného. Z podobného dôvodu sa za málo vhodné považujú jogurty a mliečne výrobky zvyšujúce tvorbu hlienov, pre pitie je ideálna špeciálna uzatvorená nádoba.
Proti stresu je možné využiť doplnky a hračky
Aj pri cestovaní platí, že čím komfortnejšie sa bude dieťa vo vozidle cítiť, tým bezpečnejšia a príjemnejšia bude cesta. V dnešnej dobe už existuje mnoho príjemných doplnkov a hračiek do auta. Kým pred slnkom našich najmenších ochránia pripínateľné clony na okná a pred chladom pestrofarebná deka, pred stlačením bezpečnostných pásov zasa elegantný chránič v podobe obľúbeného zvieratka. Odporučiť je možné tiež plyšové a ďalšie hračky, ktoré v prípade nehody posádku neohrozia. Nezabudnite ich však poriadne uviazať. Ak spadnú na zem, môžu zbytočne stresovať plačúce dieťa aj šoféra. „S ohľadom na dĺžku cesty je potrebné naplánovať si zastávky, ktoré poslúžia na pretiahnutie tela detí i dospelých. Mnohí z nás si neuvedomujú, že na diaľnici často nie je možné zastaviť. Šofér by si preto mal vopred naštudovať trasu a vyznačiť si odpočinkové miesta,“ vysvetľuje Lukáš Fiala z eshopu Funbaby.cz. „Vhodná je tiež príprava správnej hudby či videa, ktoré nebudú nikomu na palube protivné,“ dopĺňa Fiala.
Nepripútané a ostré predmety predstavujú riziko
Voľne položené veci v priestore pre cestujúcich či v kufri môžu v prípade nehody predstavovať obrovské nebezpečenstvo nielen pre deti, ale aj pre samotného šoféra. Vedľa dieťaťa by nemala ležať žiadna športová či nákupná taška s potravinami. Dieťa by vo svojom okolí nemalo mať ani žiadne predmety s ostrými hranami a istotne ocení, keď mu dáte k dispozícii plátenný organizér na odloženie fľaše s nápojom, hračiek a ďalších drobností. Úplne špecifická je jazda s dieťaťom a domácim miláčikom. Mačky či zajačikov je vhodné transportovať v uzatvorených a upevnených klietkach, väčším zvieratám prospeje uloženie v batožinovom priestore, samozrejme s ohľadom na dispozície konkrétneho automobilu.