Categorized | Cestovanie

Arabské krajiny zažívajú u Slovákov boom. Egypt a Turecko sú favoritmi na letnú dovolenku

26. 06. 2018 - tengu

Turecko a Egypt tento rok v lete u slovenských turistov jednoznačne vedú. Na svoju dovolenku ich zvolilo už viac ako 40 % turistov, ktorí si kúpili zájazd v cestovnej agentúre Invia. Veľký nárast dopytu je možné pozorovať aj v prípade Tuniska či niektorých exotických destinácií. Z tradičných európskych dovolenkových cieľov je pre Slovákov najatraktívnejšie Grécko.

Kvalitné služby, nízke ceny, čisté more a garancia teplého počasia, to sú hlavné dôvody, kvôli ktorým dáva stále viac slovenských turistov v lete prednosť arabským krajinám pred tými európskymi. „Dovolenka mimo Európu bola ešte pred pár rokmi pre mnoho ľudí nedostupná, zájazd do Egypta však dnes vyjde priemerne na 550 eur na osobu, teda o viac ako 100 eur na osobu lacnejšie ako dovolenka v Grécku. Služby miestnych rezortov sú pritom vyhlásené svojou kvalitou,“ vysvetľuje Michal Tůma z cestovnej agentúry Invia, ktorá je jednotkou v predaji online dovoleniek na českom a slovenskom trhu. Letný zájazd do Turecka si tak tento rok kúpilo trikrát viac turistov ako v uplynulom roku, vďaka čomu sa krajina stáva najvyhľadávanejším dovolenkovým cieľom sezóny. Tunisko zvíťazilo v porovnaní s minulým rokom v dvojnásobnom počte turistov, naďalej však rastie aj dopyt po Egypte, kam vyrazí zhruba o polovicu viac ľudí ako vlani.

Hoci sa zoznam najpopulárnejších destinácií slovenských turistov postupne mení, nezanevreli ani na tradičné európske lokality. „V tohtoročnej sezóne pozorujeme celkový nárast dopytu po zájazdoch. Aj v prípade Grécka, Bulharska a Chorvátska, ktoré uzatvárajú päticu najvyhľadávanejších destinácií, tak zaznamenávame nárast predaja zájazdov. Nie je ale tak skokový,“ komentuje Michal Tůma a dodáva, že len v období od januára do mája tohto roku si zájazd v cestovnej agentúre Invia kúpilo o 43 % viac turistov ako v rovnakom období minulého roka. Ceny zájazdov do pätice najpopulárnejších destinácií sa kvôli zvýšenému dopytu mierne zvýšili. Priemerná cena dovolenky v Turecku sa zo 616 eur na osobu vyšplhala na 678 eur, dovolenka v Grécku vyjde priemerne na 662 eur na osobu.

O tom, že Slováci stále častejšie neváhajú vycestovať na dovolenku za európsky kontinent, svedčí aj narastajúca obľuba exotických destinácií. Trikrát viac turistov napríklad vyrazí na Zanzibar, ktorý sa stal hitom uplynulých sezón. Slováci prichádzajú na chuť aj exotickému Ománu alebo Maledivám. Tradične populárna je aj dovolenka na Cypre. Naopak, o cestovanie do tuzemska nemajú slovenskí turisti na rozdiel od tých českých veľký záujem. „Českí turisti aj v lete vyrážajú s cestovnou kanceláriou na dovolenku po republike, prípadne do okolitých štátov, Slováci ale tento typ zájazdov v lete nevyhľadávajú. Predpokladáme, že výlety po bližších miestach organizujú bez väčšieho plánovania na vlastnú päsť,“ dopĺňa Michal Tůma.

Tabuľka: najpopulárnejšie dovolenkové destinácie

Destinácia Podiel na predaji leto 2018 Priemerná cena na osobu 2018 Podiel na predaji leto 2017 Priemerná cena na osobu 2017
Turecko 23 % 678 EUR 10 % 616 EUR
Egypt 20 % 555 EUR 19 % 539 EUR
Grécko 15 % 662 EUR 17 % 654 EUR
Bulharsko 11 % 490 EUR 14 % 457 EUR
Chorvátsko 10 % 353 EUR 13 % 349 EUR
Taliansko 6 % 455 EUR 9 % 417 EUR
Tunisko 4 % 569 EUR 3 % 543 EUR
Španielsko 3 % 716 EUR 5 % 733 EUR
Cyprus 1,5 % 826 EUR 1 % 775 EUR
Kapverdy 1 % 1 127 EUR 2 % 1 084 EUR

 

Nie je možné vkladať komentáre

Rubriky

Archiv

essay writing service oman