Categorized | Cestovanie

Dostatočná vlhkosť či smer prúdenia vzduchu. Ako správne používať klimatizáciu v interiéri?

21. 07. 2021 - tengu

Hoci astronomické leto začalo až koncom júna, v mnohých domácnostiach či kanceláriách klimatizácia naplno funguje už niekoľko týždňov. Aby bola prevádzka klimatizačných jednotiek čo najefektívnejšia a zabezpečila maximálny komfort – či už je to nastavenie správnej teploty a smeru prúdenia vzduchu alebo dostatočná vlhkosť – odporúča sa dodržať niekoľko základných pravidiel. Viac podrobností ponúkajú nasledujúce tipy.

Prúdenie vzduchu do priestoru

Jednou z prvých vecí, nad ktorými by sa mal používateľ zamyslieť ešte pred zaobstaraním klimatizácie, je jej umiestnenie v interiéri. Všeobecne platí, že ľudia by mali byť vystavení priamemu prúdeniu studeného vzduchu čo najmenej. V opačnom prípade totiž môže hroziť ochorenie, príp. podráždenie periférnych nervov. Odborníci preto rozhodne neodporúčajú namieriť jednotku napríklad v obývacej izbe priamo na sedaciu súpravu. Odporúča sa klimatizáciu umiestniť tak, aby vzduch z nej prúdil do voľného priestoru – do miest, kde sa používatelia pohybujú čo najmenej alebo kadiaľ len občas prechádzajú. Miestnosť bude onedlho príjemne chladná, aj v tomto prípade totiž platí, že chladný vzduch sa drží blízko zeme, zatiaľ čo teplý stúpa k stropu. Pre používateľov bude preto pobyt v akejkoľvek časti miestnosti príjemný.

Pozor na teplotné rozdiely

Pri používaní klimatizácie by ste mali mať prehľad nielen o teplote v domácnosti, ale aj vonku. Všeobecne platí pravidlo, že teplotný rozdiel medzi klimatizovaným a neklimatizovaným priestorom by nemal presiahnuť 6 °C. V opačnom prípade sa výrazne zvyšuje riziko vzniku zdravotných ťažkostí. Toto pravidlo sa nemusí týkať len rozdielu vonkajšej a vnútornej teploty, ale aj jednotlivých miestností v domácnosti. „Často sa stáva, že klimatizované bývajú iba niektoré miestnosti, najčastejšie obývacie izby, kde ľudia trávia najviac času. Kým táto miestnosť je chladená, v iných izbách orientovaných na juh či západ alebo priestoroch v podkroví domu môže byť teplota výrazne vyššia,“ uviedol Martin Prísečan, produktový manažér pre vykurovaciu a chladiacu techniku zo spoločnosti Enbra Slovakia, ktorá sa zaoberá dovozom a predajom klimatizačných zariadení. Používatelia by mali regulovať klimatizáciu aj podľa teploty v ďalších priestoroch domácnosti, aby bolo v byte či dome príjemne a nehrozili zdravotné riziká.

Zvlhčovanie vzduchu i organizmu

To, že klimatizácia postupne vysušuje vzduch, je pomerne známe. Preto je dôležité v klimatizovanej domácnosti udržovať dostatočnú vlhkosť – podľa odborníkov by nemala klesnúť pod 40 %. Príliš suchý vzduch totiž môže spôsobovať vysychanie slizníc, únavu či pálenie očí. Optimálnu vlhkosť možno dosiahnuť viacerými spôsobmi, čoraz obľúbenejším sú napríklad automatické zvlhčovače, ktoré vlhkosť vzduchu v miestnosti neustále monitorujú a zapínajú sa podľa potreby. Okrem zvlhčovania miestnosti by pri zapnutej klimatizácii ľudia nemali zabúdať na dodržiavanie pitného režimu. Hoci je teplota v miestnosti príjemnejšia a pocit smädu sa môže dostaviť neskôr, aj naďalej platí, že človek by mal za deň vypiť dostatočné množstvo vody.

Údržba zachová účinnosť aj nízku spotrebu

Alfou a omegou každého spotrebiča je jeho pravidelná údržba, výnimkou nie je ani klimatizácia. Pri každodennom intenzívnom používaní sa odporúča čistiť ju vysávaním aspoň raz za dva týždne. Aspoň raz za pol roka by ste mali jednotku vyčistiť dôkladnejšie. V opačnom prípade môže nielen rásť spotreba energie či hygienické riziko, ale aj klesať efektivita, a to zhruba o päť percent ročne. „Základom je vzduchový filter pevných častíc v hornej časti jednotky. Pri jeho zanesení dochádza k nárastu počtu baktérií. Na jeho očistenie stačí vysávač, handra a vlažná voda,“ radí Martin Prísečan zo spoločnosti Enbra Slovakia. Podobným spôsobom možno čistiť základné odnímateľné filtre, vlhkou handrou je vhodné očistiť aj dvierka klimatizácie. Všeobecne platí, že by jednotka mala byť pri čistení odpojená od elektriny a filtre by sa do nej mali vkladať až v momente, keď sú úplne suché. Napríklad plazmový filter sa odporúča čistiť suchým štetcom, ďalšie prídavné filtre potom odborníci odporúčajú po čase meniť. Zabúdať by sa nemalo ani na vonkajšiu jednotku, základná údržba sa robí hlavne na jeseň, keď opadnú listy z okolitých stromov.

V lete chladí, v zime kúri

Hoci bola klimatizácia pôvodne navrhnutá na ochladzovanie vzduchu, vďaka technickému vývoju ju možno použiť aj na vykurovanie. „Tento spôsob ocenia používatelia hlavne v prípadoch, keď sa chcú po príchode do chladného interiéru čo najrýchlejšie zahriať. Teplý vzduch z vnútornej jednotky vychádza v podstate okamžite, mnoho zariadení je navyše vybavených funkciou krátkodobého rýchleho ohrevu,“ povedal Martin Prísečan. V porovnaní napríklad s mobilnými konvektormi je pritom účinnosť klimatizácie pri rovnakom príkone až trikrát vyššia. V zime preto môže fungovať ako rýchly doplnkový zdroj tepla, ktorý miestnosť veľmi rýchlo ohreje, kým sa naplno rozbehne napríklad ústredné alebo podlahové vykurovanie. Aj pri využití klimatizácie v zimnom období nemožno zabúdať na jej údržbu. V prípade jej zanedbania by potom totiž mohlo dochádzať k víreniu prachu a baktérií.

Nie je možné vkladať komentáre

Rubriky

Archiv

law essay writing services