Dovolenka s deťmi v prírode? Bez experimentov a s kvalitným vybavením
10. 07. 2015 - redakcia
Letné prázdniny a obdobie dovoleniek práve odštartovali a mnoho z nás sa nemôže dočkať toho, kedy odíde preč z mesta a ďaleko od každodenných starostí sa nadýchne čerstvého vzduchu niekde v prírode. Ako ale absolvovať spokojný pobyt mimo civilizácie s malými ratolesťami? V nasledujúcom článku sme pre vás pripravili niekoľko tipov, vďaka ktorým sa stanovanie a trampovanie s malými deťmi stane nezabudnuteľným a predovšetkým bezproblémovým zážitkom.
1. Vyberte vhodné miesto: s deťmi sa neoplatí experimentovať
Hoci sa môže zdať, že nocovanie v prírode je vhodné predovšetkým pre odolných jedincov, v dnešnej dobe to už neplatí univerzálne. Ak chcete dovolenku v prírode tráviť spoločne so svojimi ratolesťami, dbajte na zvýšenú bezpečnosť a pohodlie. Využite oplotené areály kempov, ktoré spravidla disponujú aj vybaveným sociálnym zariadením, pitnou vodou alebo elektrickou prípojkou. Okrem klasického stanovania je možné sa ubytovať v chatkách alebo murovaných budovách, poprípade vo svojom vlastnom stane alebo karavane. Niektoré kempy ponúkajú aj prenájom karavanov miestnych. Priemerný poplatok za osobu a deň sa v tuzemských kempoch pohybuje okolo 2-3 eur, za deti zaplatíte o niečo menej.
2. Dbajte na adekvátne vybavenie a doprajte si kvalitný spánok
Kvalitný spánok a odpočinok je základom spokojne strávenej dovolenky nielen pre deti, ale aj pre ich rodičov. Nezabudnite preto pribaliť kvalitné karimatky a spacáky, rovnako zvážte kúpu stanu adekvátnej veľkosti. Na slovenskom trhu sú aktuálne dostupné rôzne varianty stanov podľa charakteru využitia. „Ak kupujete stan na pešiu turistiku a budete ho nosiť prevažne na chrbáte, dajte radšej prednosť odľahčeným variantom pre jednu až dve osoby. Tieto stany vás vyjdú v priemere na 150 eur. Počítajte však s tým, že ultraľahké stany nemusia toľko vydržať. V prípade, že sa chystáte na rodinný výlet a stan dáte do auta, tak vás váha nemusí zaujímať a zamerajte sa skôr na ľahkú manipuláciu,“ komentuje výber stanu Michal Ježek zo spoločnosti Karsa Technologies, ktorá ponúka e-shopom nástroj Karsa Monitor pre analýzu cien produktov. Podľa údajov Karsa Monitoru je priemerná cena stanu pre štyri osoby v e-shopoch asi 250 eur. Stan pre šesť osôb vyjde priemerne na 340 eur.
3. Do kufra patria aj vhodné hračky a pomôcky do vody
Aby sa aj mimo svoju izbu cítili deti čo najviac ako doma, nezabudnite im pribaliť ich obľúbené hračky. Chýbať by nemali najmilší plyšáci alebo talizmany, je však dobré myslieť aj na zábavu vo voľnom priestore. Deti sa môžu v prírode zabaviť loptovými hrami, môžu využiť rakety s loptičkami, tie väčšie ocenia zasa rakety na badminton alebo lenivý tenis. Existuje dokonca aj plastová verzia gúľ na pétangue, ktoré sú naplnené vodou a sú tak pre deti omnoho bezpečnejšie než originálny kovový set. Ak si so sebou na dovolenku beriete bicykle, nezabudnite, že najmä v prírode je nutná bezpečnosť. Malí pasažieri, ktorí ešte nejazdia sami, by mali byť na bicykli predovšetkým dobre a bezpečne usadení. „Jednou z dôležitých vecí je veľkoplošná ochrana, ktorá je umiestnená priamo na detskej sedačke a zabraňuje tak tomu, aby sa nohy dieťaťa dostali do kolesa,“ upresňuje Lukáš Fiala z internetového obchodu Funbaby.cz, ktorý ponúka široký sortiment dojčenského a detského tovaru. Okrem hračiek je na dovolenku do prírody vhodné deťom pribaliť rôzne pomôcky, najmä tie vodné, ktoré deti využijú v blízkosti rybníkov a jazier. „Nafukovacie kruhy, lehátka a rukávniky patria medzi dlhodobo obľúbené stálice. Pre rodičov tých najmenších sú ideálne plienkové plavky, ktoré sú znovu použiteľné a tým pádom šetrné aj k životnému prostrediu,“ odporúča Lukáš Fiala.
4. Jedlo a nápoje skladujte správnym spôsobom
Kľúčom k príjemne strávenému výletu je nepochybne občerstvenie v správny čas a na správnom mieste. Vzhľadom k tomu, že stravovacie zariadenia na cestách väčšinou neponúkajú zdravé pokrmy, je nutné si jedlo a nápoje pribaliť so sebou. Mimo pohodlia domova sa pokrmy pripravujú aj skladujú horšie. Roztopená čokoláda v batohu, müsli tyčinky či sušené ovocie, ktoré sú veľmi praktické na prepravu. Klasické uzatvárateľné plastové krabičky umožňujú uchovávať napríklad nakrájané ovocie či zeleninu. Ak si so sebou na dovolenku pribalíte správne suroviny, môžete ľahko pripraviť aj jednoduché jedlá na cesty, akými sú napríklad cestovinový šalát alebo rizoto. V letnom období je však nutné dbať predovšetkým na pravidelný pitný režim. Či už sa jedná o kratší výlet alebo dlhú túru, v horúcom letnom počasí často musíme čeliť problémom s teplotou obľúbených nápojov. „Špeciálne termoobaly z neoprénu s vysokou termoizolačnou účinnosťou izolujú fľašu po celú dobu používania bez nutnosti vytiahnutia z obalu. Zachovanie teploty studených nápojov predlžuje až o štyri hodiny a zároveň fľašu chráni proti rozbitiu alebo poškodeniu,“ vysvetľuje Lukáš Fiala z e-shopu Funbaby.cz.