Categorized | Zdravie

Horčík pomôže k pokojnému tehotenstvu a zdravému srdcu

23. 05. 2012 - redakcia

Obdobie tehotenstva predstavuje zvýšené nároky na životný štýl ženy, s ktorým celkom prirodzene súvisí spôsob stravovania. Aby vývoj dieťaťa prebiehal v poriadku, mala by žena v priebehu tehotenstva výrazne zvýšiť najmä príjem horčíka. Jeho nedostatok totiž zvyšuje riziko predčasného pôrodu či potratu. Poradíme vám, čomu horčík prospieva a ako poznáte, že vášmu telu chýba.

Pre správny vývoj plodu

Horčík je pre funkciu ľudského organizmu celkom nevyhnutný. Prináša uvoľnenie, pomáha od bolestivého svalového napätia, je podstatný pre správnu činnosť svalov a nervov. „V období tehotenstva je horčík jednou z kľúčových látok. Umožňuje správny vývoj plodu a má priaznivý vplyv na psychiku ženy. Keďže tehotné a dojčiace ženy patria do rizikovej skupiny, mali by jeho hladinu v organizme starostlivo sledovať,“ vysvetlila Klára Minczinger, produktová manažérka spoločnosti Generica, ktorá sa špecializuje na výrobu výživových doplnkov. Horčík môžete nájsť napríklad v hovädzej pečeni, kukurici či fazuli. Pokiaľ týmto potravinám neholdujete, môžete zvoliť formu vitamínových doplnkov. Obľúbené sú nápoje zo šumivých tabliet či bežné tabletky.

Priaznivé účinky horčíka

Horčík alebo magnézium je stopový prvok, ktorý hrá jednu z hlavných úloh v procese ľudského metabolizmu bielkovín, cukrov a tukov. Umožňuje aktivovať viac ako 300 enzýmov v ľudskom tele a zabezpečuje správnu činnosť hormónov. Veľmi dôležitá je jeho funkcia v oblasti činnosti srdca, zabraňuje totiž poruchám srdcového rytmu. Účinkuje veľmi priaznivo na vysoký krvný tlak. U tehotných žien, ktoré majú problémy s poruchou tráviacich procesov, môže horčík priaznivo ovplyvniť pravidelnosť ich stolice.

Keď je horčíka v tele priveľa

Aj keď je potrava na množstvo horčíka relatívne chudobná a predpokladá sa, že v dôsledku zažitých stravovacích zvyklostí prijímajú ľudia iba 60 – 80 % jeho odporúčanej dennej dávky, môže v niektorých prípadoch dôjsť k predávkovaniu touto látkou. Nadmerné množstvo horčíka v tele sa spravidla prejavuje ospalosťou, hnačkou, zvýšeným potením a v krajnom prípade tiež poruchou srdcového rytmu. Za bežných okolností však riziko predávkovania horčíkom nevzniká. V prípade tehotných žien ide skôr o jeho stály nedostatok.

Nedostatok horčíka

Nedostatok horčíka sa spravidla prejavuje poruchami nervovej činnosti, ktoré je možné rozpoznať podľa zvýšenej dráždivosti až nepríjemných kŕčov. Medzi prvé príznaky nedostatku horčíka napríklad patria práve kŕče v lýtku pri rannom vstávaní. Zároveň môže pri jeho nedostatku dochádzať k nepravidelnosti srdcovej činnosti a úzkostným stavom. Obzvlášť dôležitý je však horčík v tehotenstve. Tu môže nedostatok spôsobiť napríklad vrodené chyby potomka. Zvyšuje sa tiež riziko potratu či predčasného pôrodu. U tehotnej ženy môže nízka hladina horčíka spôsobiť lámanie nechtov, kazovosť zubov či poruchu metabolizmu tukov, bielkovín a cukrov.

Optimálne dávkovanie

Denná spotreba horčíka sa pre menšie deti udáva v približnom množstve 150 mg. Pre deti staršie ako 8 rokov a mladistvých potom 200 až 250 mg a pre dospelého človeka 375 mg denne. „Tehotenstvo patrí medzi obdobia, ktoré sú typické pre nedostatok horčíka. Uvádza sa, že v jeho priebehu množstvo horčíka v organizme klesá až o 10 %. U žien totiž dochádza počas tehotenstva nielen k zvýšenej spotrebe horčíka, ale tiež k jeho častejšiemu vylučovaniu. Odporúčaná denná dávka sa preto uvádza v rozmedzí 350 – 400 mg,“ uviedla Eva Stanislavská, marketingová manažérka spoločnosti Generica, ktorá dodáva na trh minerálne prípravky v podobe šumivých či bežných tabletiek s obsahom horčíka, ktoré neobsahujú umelé farbivá ani cukor.

Tagy:, , ,

Okomentujte článok

Pre komentovanie musíte byť prihlásený

Rubriky

Archiv

cheap law essay writing service uk