Categorized | Cestovanie, Tipy a rady

Kam za nevšedným športovým zážitkom? Tipom je Zanzibar, Španielsko i olympijské Japonsko

29. 04. 2019 - tengu

Kaňoning, kitesurfing, skialpinizmus alebo jachting. To sú novodobé druhy športov, ktoré by ste mali určite vyskúšať. Kde sú pre ne najlepšie podmienky? Za kaňoningom sa môžete vybrať do Španielska, kitesurfing je zase hitom na Zanzibare. Na skialpinizmus sú ako stvorené európske Alpy. Moderný jachting sa teší veľkej popularite vo vodách okolo japonských ostrovov. Ak sa budete chcieť pozrieť, ako plachtia svetoví profesionáli, vydajte sa do Japonska na LOH 2020 s cestovnou agentúrou Invia.

Zdolávanie divokej prírody v španielskom parku Sierra de Guara

Kaňoning ponúka skĺbenie viacerých adrenalínových aktivít od chôdze v náročnom teréne cez zlaňovanie strmých skál, skoky do vody, plávanie či brodenie sa v riekach až po prekonávanie prírodných priehlbín pomocou závesu na lane. Ideálny je pre cestovateľov, ktorí chcú zažiť neobyčajný adrenalínový zážitok. Na svete je nespočetné množstvo lokalít, kde si môžete toto dobrodružstvo výborne užiť. Top miesta nájdeme aj v Európe – vo Francúzsku, Taliansku, Švajčiarsku či Slovinsku. Výborné prírodné podmienky ponúka napríklad španielsky prírodný park Sierra de Guara na severe krajiny. Tejto skúške zdatnosti sa môžu záujemcovia podrobiť pod dozorom skúsených sprievodcov za cenu od 50 eur za deň na osobu. Na účastníkov čaká nespočetné množstvo zážitkov – skoky do priezračnej vody, prírodné šmýkačky, zlaňovanie rôznych výšok a zdolávanie nespútaných vodných tokov. Po výprave možno zamieriť do Barcelony, ktorá je od parku vzdialená necelých 300 kilometrov. „Po adrenalínovom zážitku si môžete oddýchnuť v historickej Barcelone a v pokojnejšom tempe navštíviť známe pamiatky architekta Antonia Gaudího, Magickú fontánu, trh La Boqueria alebo sa pokochať pôsobivými výhľadmi z kopca Tibidabo na celé mesto i na Pyreneje,“ dopĺňa Andrea Řezníčková, tlačová hovorkyňa cestovnej agentúry Invia, ktorá je na slovenskom trhu jednotkou v oblasti predaja dovolenky cez internet.

Kitesurfing na idylických plážach Zanzibaru

Kitesurfing patrí medzi novšie adrenalínové športy – aktérov pri ňom ťahá veterný drak po vodnej hladine na doske podobajúcej sa snowboardu. O obľúbenosti tohto športu svedčí aj to, že by sa mal objaviť na olympijských hrách v Paríži v roku 2024. Medzi najvyhľadávanejšie lokality medzi kitesurfermi patrí exotický Zanzibar, konkrétne piesočné pláže v oblasti Paje, ktoré obmývajú modré až zelenomodré vody Indického oceána. Na plážach môžete využiť ponuku kurzov a okúsiť tento nový druh zábavy. Cena za deväťhodinový intenzívny kurz sa pohybuje okolo 300 eur pre jednu osobu. Vďaka plytkým vodám a priaznivým poveternostným podmienkam sa tak stanete kitesurferom už za jeden deň. Po zotmení si potom môžete užiť nočný život v plážových baroch a reštauráciách. Ponúka sa aj návšteva neďalekého hlavného mesta, ktoré je vzdialené necelých 50 kilometrov. K jeho historickým dominantám patrí mestská časť Stone Town. Tá je so svojimi početnými trhoviskami, krivolakými uličkami a výnimočnou architektúrou zapísaná na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Dni strávené na vode si môžete spestriť návštevou národného parku Jozani Forest, ktorý sa nachádza v srdci ostrova a je domovom mnohých druhov zvierat.

Jachting v olympijskom Japonsku

Pred kitesurfingom má jachting nemalý náskok. Súboj o medaily v tejto disciplíne budú môcť jeho stúpenci opäť sledovať v rámci olympijských hier už v roku 2020 v Japonsku, kam sa môžu fanúšikovia športu vydať vďaka cestovnej agentúre Invia. Práve brehy japonských ostrovov patria medzi vhodné oblasti, kde si možno jachting vyskúšať. Je to jedinečná možnosť okúsiť plachtenie vo vodách, v ktorých už o pár mesiacov budú hnať svoje lode vpred najlepší jachtári sveta. Vhodné sú napríklad južné brehy prefektúry Kanagawa,  oblasti susediacej s Tokiom. Záujemcovia si môžu vyberať zo širokej ponuky tamojších jachtárskych klubov, a to od jednodňových kurzov až po niekoľkodňovú plavbu. Na svoje si tak prídu skúsení jachtári aj úplní nováčikovia. Tí si napríklad môžu prenajať plachetnicu s kapitánom na celý deň, počas ktorého sa naučia základy tohto športu a popritom sa dostanú aj na najkrajšie historické či prírodné miesta v okolí. Túto cestu možno podniknúť za cenu priemerne 200 eur pre dve osoby. Japonsko cestovateľom ponúka nepreberné množstvo krás a kontrastov. „Pri plachtení môžu jachtári obdivovať panenskú prírodu a zakotviť na miestach, kde na nich dýchne história. Z lode si možno užiť unikátny pohľad na kontrast minulých čias v podobe šintoistických alebo budhistických chrámov a súčasnej reality svetových veľkomiest so všetkými technickými výdobytkami,“ približuje Řezníčková s tým, že športoví nadšenci môžu do Japonska zavítať na letnú olympiádu v Tokiu v roku 2020 práve s cestovnou agentúrou. Invia je oficiálnym partnerom Českého olympijského výboru a pôsobí ako sprostredkovateľ pre organizáciu ciest. „Ponúkame možnosť predrezervácií na jednotlivé disciplíny a zbierame informácie o želaniach klientov týkajúcich sa dĺžky ich pobytu. Len čo budú známe lety do Japonska, budeme ponúkať aj pobytové balíčky,“ spresňuje Řezníčková.

Za skialpinizmom do rakúskeho Tirolska

Vyznávači zimných športov si zo súčasných trendov obľúbili najmä skialpinizmus – kombináciu lyžovania, turistiky a horolezectva. Športovci pri ňom zdolávajú na lyžiach so stúpacími pásmi a špeciálnym viazaním vrcholy hôr, adrenalínovou kompenzáciou za úsilie je potom zjazd v čerstvom prašane. Najbližšou a najvhodnejšou skialpinistickou oblasťou sú Alpy. Tieto európske veľhory sú posiate desiatkami trás pre náročných aj začínajúcich skialpinistov. Jednou z obľúbených lokácií je rakúske Tirolsko. Neďaleko tirolského Innsbrucku totiž leží skutočný skialpinistický raj. Vybavenie si možno požičať v mnohých lyžiarskych servisoch a požičovniach. Stačí len zvoliť vhodnú trasu primeranú vašim skúsenostiam a zážitku spojenom s prírodnými scenériami, neodolateľnými výhľadmi na zasneženú krajinu a nekončiacim tichom už nič nebráni. Po športovom výkone dobre padne posedenie v niektorej z mnohých miestnych reštaurácií, kde si prídu na svoje aj stúpenci dobrého jedla. Za ochutnávku stoja typické rakúske delikatesy, medzi ktoré patrí napríklad hovädzia špička varená v zeleninovom vývare so zemiakmi a chrenovou omáčkou alebo trhanec zo sladkého cesta s jablčným pyré. V letných mesiacoch je možné skialpinistické trasy zdolávať s trekingovými palicami.

Nie je možné vkladať komentáre

Rubriky

Archiv

who is the best essay writing service