Categorized | Naša téma, Tipy a rady

Koloniálny mahagón alebo rustikálna patina? Drevený dekór vyberajte podľa štýlu nábytku

18. 07. 2016 - redakcia

Koloniálny štýl charakterizuje tvrdý typ dreva

Nechať sa unášať naprieč Európou, cez Anglicko až do Ameriky 17. storočia. To umožňuje koloniálny štýl, ktorý do vášho domova prinesie nezameniteľnú kombináciu rôznych kultúr. Kým Európania si potrpeli na ozdobené drevené kúsky, americká verzia je typická jednoduchšími tvarmi. Oba varianty však spojuje záujem o masívny drevený nábytok. „Ku koloniálnemu štýlu sa hodí tvrdý typ dreva, akým je javor, orech, mahagón, teak alebo palisander. Cenovo dostupnejším variantom je nábytok z laminovanej drevotrieskovej dosky v dezéne tohto dreva,“ vysvetlila Petra Triščíková z e-shopu MT nábytok, v ktorom si môžete nábytok rôznych štýlov vyberať z pohodlia domova.

Nábytok v bielej farbe aj neopracované drevo skvelo doplní štýl Provence

Ak patríte medzi milovníkov Francúzska, vďaka nábytku z orechu, gaštanu alebo dubu si môžete aj doma pripadať ako v malebnom Provence. Tento štýl najlepšie dopĺňa neopracované drevo vo svojej prírodnej forme alebo nábytok v jemnej bielej farbe. Aby bol efekt z vidieckeho sídla umocnený, vyberajte kúsky akoby zašlé vekom. Prírodné odtiene nábytku môžete zvýrazniť doplnkami v pastelových farbách.

Vďaka Severanom sa môžete navrátiť k prírode

Škandinávsky štýl sa vyznačuje jednoduchosťou, vzdušnosťou a eleganciou, čo sa odráža aj pri voľbe dreva do interiéru. Všetky využívané materiály aj farby odkazujú k priamemu prepojeniu s prírodou. „Pre severský štýl je typická svetlá škandinávska borovica, ktorá rýchlo rastie a veľmi dobre sa s ňou pracuje. Borovicu môžete využiť aj na produkciu paliet, ktoré tento štýl bývania skvelo okorenia,“ radí Petra Triščíková z najväčšieho tuzemského e-shopu s nábytkom MT nábytok. Ducha Škandinávie vhodne doplníte aj vybavením z brezy či buku, prípadne aj z lamina v totožnom dezéne.

Rustikálny nábytok prináša do miestnosti dušu lesa

Jeden kus neuhladeného dreva práve prineseného z lesa. Presne tak na vás môže pôsobiť rustikálne vybavenie. Najtypickejšie je totiž pre tento štýl využívanie surových prírodných materiálov, ktoré môže obzvláštniť technikou kefovania. Drevo tak získa požadovanú patinu a pôsobí opracovaným dojmom. Okrem hojne používanej borovice, ktorá v podobe rustikálneho nábytku dodáva interiéru aj typickú vôňu, je vhodným drevom aj osika, červený či biely céder alebo dub.

Nie je možné vkladať komentáre

Rubriky

Archiv

essay writing service ireland