Categorized | Naša téma

Kompaktné fotoaparáty na Slovensku naďalej mierne zdražujú, čakanie na nákup sa tak ľuďom neopláca

23. 07. 2015 - redakcia

Kompaktné fotoaparáty na Slovensku naďalej mierne zdražujú. Od decembra minulého roka sa ich cena zvýšila v priemere o tri eurá na 329 eur za kus. Výrobcovia nezlacňovali ani pred začiatkom letných prázdnin. Ľuďom, ktorí nákup fotoaparátu odkladali, sa čakanie tento rok neoplatilo. Vyplýva to z výsledkov merania služby Karsa Monitor, ktorá analyzuje ceny tovaru v internetových obchodoch.

Ceny kompaktov, ktoré sa v porovnaní so zrkadlovkami odlišujú najmä konštrukciou v hľadáčiku, sa príliš nemenia. Napríklad od konca marca do konca mája sa v priemere vôbec nepohli. V júni prišlo mierne zdraženie o jedno euro na súčasných priemerných 329 eur za kus.

Z aktuálnych štatistík služby Karsa Monitor, ktorá hodnotí aj vývoj cien fotoaparátov, vyplýva, že výrobcovia po uvedení nového produktu na trh následne mierne znížia ceny kompaktných fotoaparátov, aby zákazníkov motivovali k nákupu. Postupom času pritom ceny naďalej klesajú. „V dlhodobom horizonte dokonca platí, že čím dlhšie zákazník čaká, tým lacnejšie kompakty tak sú,“  uviedol Michal Ježek, riaditeľ Karsa Technologies, ktorá ponúka prevádzkovateľom e-shopov moderný cloudový nástroj Karsa Monitor pre analýzu cien produktov v reálnom čase.

Najnižšie priemerné ceny kompaktov sú v decembri a januári. „Situácia na Slovensku je odlišná od Českej republiky, kde kompakty zlacňujú v polovici roku, teda pred štartom dovoleniek, kedy je o ne najväčší záujem. Na Slovensku sú, naopak, v júli a auguste najdrahšie. Dôvodom je menšia konkurencia na trhu,“ uviedol Ježek. Najdrahšie na slovenskom trhu sú kompakty značky Leica, ktoré vyjdú priemerne takmer 2000 eur, najlacnejší je Samsung s cenou pod 204 eur za kus. Najviac druhov ponúka na trhu Nikon a Canon so 40 typmi, nasleduje Sony a Fujifilm.

Čo sa týka zrkadloviek, najnižšie ceny boli v marci tohto roku. Jeden prístroj stál priemerne 1 465 eur. V porovnaní s novembrom minulého roka zrkadlovky priemerne zlacneli o približne 4 %. Od marca do konca júna zrkadlovky podobne ako kompakty zdraželi na súčasnú úroveň 1 467 eur za kus.

Zrkadlovky sú vo všeobecnosti najlacnejšie v marci, najdrahšie v auguste. Cenový rozdiel tvorí priemerne zhruba 60 eur za kus. Ľudia sa na slovenskom trhu stretnú najmä s ponukou značiek Nikon a Canon. Ich produkty tiež patria k najdrahším, kým najlacnejšie sú zrkadlovky Samsung a Sony.

Okomentujte článok

Pre komentovanie musíte byť prihlásený

Rubriky

Archiv

cheapest essay writing services