Categorized | Naša téma

Kvalita seriálov rastie. Aj vďaka tomu binge-watching kvitne

31. 01. 2019 - tengu

Sledovanie niekoľkých dielov seriálov či dokonca celých sérií vkuse, tzv. binge-watching, je čoraz viac obľúbenejší. Tento fenomén súvisí nielen s dostupnosťou seriálových titulov, ale tiež ich zvyšujúcou sa kvalitou. Prepracovanejšia je aj zahraničná aj tuzemská tvorba. Ktoré seriály sledujú slovenskí diváci dlhodobo najradšej? Čo prinesie rok 2019?

Seriálové maratóny nie sú novou záležitosťou. Až s rozmachom produkcie označovanej ako quality TV zažívajú skutočný rozkvet. „Seriálová tvorba sa počas uplynulých rokov veľmi premenila. Veľké televízne spoločnosti a káblové televízie investujú do vývoja aj výroby veľké peniaze, angažujú skvelých a obľúbených hercov známych z filmov. Kvalita seriálov tak výrazne vzrástla,“ hodnotí situáciu Andrej Štůla, organizátor festivalu science fiction filmov a kultúry Future Gate. Rovnaký názor má aj Jiří Forejt z Free Cinema – platformy pre filmové vzdelávanie: „Bing watchingu nahráva okrem rozvoja internetových televízií a legálnych videoték aj rastúca kvalita seriálovej produkcie, ktorú môžeme zhrnúť pod pojmom quality TV.“

Kriminálky v prevahe

Hoci sa pravdepodobne odborná ani laická verejnosť nezhodne, či sa aj niektoré české alebo slovenské seriály dajú pod hlavičku quality TV zaradiť, tuzemskí tvorcovia sú prinajmenšom na dobrej ceste. „České seriály sa v uplynulých rokoch výrazne zlepšili. Naposledy ma nadchol Rédl podľa scenára mladého slovenského autora Mira Šifru, v réžii Jána Hřebejka,“ hovorí Táňa Zabloudilová, programová riaditeľka festivalu TV a seriálovej tvorby Serial Killer, ktorý sa bude konať od 24. do 29. septembra v Brne. „Za zatiaľ najúspešnejšie seriálové obdobie pre Českú republiku považujem rok 2016. Vznikla Pustina, online séria Semester a Modré tiene. Všetky tieto tituly boli v mnohom priekopnické. Dobré české seriály rozprávajú najčastejšie lokálny príbeh, inšpirujú sa skutočnými kauzami a príbehmi. Čo je dobré. Lokálne príbehy sú presne tým, čím sa teraz zaoberá drvivá väčšina spoločností, ktoré kvalitné seriály produkujú,“ dodáva Zabloudilová.

Tuzemskí tvorcovia, nielen, že sa s obľubou inšpirujú skutočnými udalosťami, ale pre seriály často volia detektívny žáner. Robert Sedláček pre Českú televíziu dokončuje kriminálny seriál Sever s Jiřím Mádlom v hlavnej úlohe. V česko-poľsko-ukrajinskej koprodukcii vzniká osemdielna detektívna séria Princíp Slasti. Česká televízia tiež v premiére uvedie komediálnu detektívku Traja policajti a nemluvňa. „Podľa scenára Mira Šifru vznikne Nelegál, ktorý má popisovať prepojenie drogovej scény a policajných informátorov,“ dodáva Zabloudilová.

Pred premiérou dôkladná rekapitulácia

Vlani na jeseň Česká televízia opakovala prvú sériu kriminálky Rapel, aby na ňu v januári tohto roka nadviazala trinásťdielnym pokračovaním. Reprízy veľmi dobre slúžia na navnadenie divákov na premiéru novej série. Nedočkaví fanúšikovia daného titulu ich so záujmom sledujú. „Pred uvedením siedmej série Hry o tróny bola vysielaná repríza predchádzajúcich dielov. V prípade seriálov Terapia a Temný prípad boli vysielané predchádzajúce dve série. S príchodom tretej, premiérovej, sa sledovanosť seriálov v danom týždni premiéry na počet unikátnych zhliadnutí zdvojnásobila,“ uvádza konkrétne príklady Vladimír Tovarňák, vedúci predaja internetovej televízie Kuki. Vďaka službe Navyše seriály môžu ľudia sledovať jednotlivé relácie až šesť mesiacov po ich odvysielaní.

Úspešný seriál Hra o tróny tento rok dospeje do svojho finále. Prvý diel ôsmej, záverečnej série u nás HBO uvedie 15. apríla. Táto rada sa bude skladať zo šiestich, no obsiahlych epizód. Každá by mala trvať približne 60 minút. Pokračovanie HBO pripravilo aj v prípade seriálu Big Little Lies, Viceprezident(ka) alebo Izba 104. Nádejným titulom na maratónske sledovanie by mohol byť nový mysteriózny seriál Project Blue Book, práve vysielaný na stanici History.

Slováci milujú sitcomy

Nové seriály sú obrovským lákadlom, v bing-watchingu ale u slovenských divákov dominujú americké situačné komédie, vyplýva z aktuálnych dát Kuki. „V roku 2018 sme zaznamenali najväčší záujem o seriál Teória veľkého tresku. Zhliadlo ho 1743 unikátnych klientov. Hneď na druhom mieste sa umiestnili Simpsonovci, ktorých si pustilo 1670 unikátnych zákazníkov,“ uvádza Vladimír Tovarňák. Na sitcom tento rok stavili aj na festivale Future Gate, ktorý  sa uskutoční medzi 27. februárom a 16. marcom. Postupne sa objaví v štyroch mestách. „Pripravili sme maratón prvej rady britského seriálu Červený trpaslík. Tento legendárny titul, ktorý na jeseň oslávil 30 rokov od svojho vzniku, sa stal fenoménom. Okrem toho sa nám podarilo zlákať jedného z ,členov´ posádky lode. V sobotu 2. marca tak fanúšikovia budú môcť stretnúť Normana Lovetta, predstaviteľa Hollyho,“ približuje bližšie program Andrej Štůla.

Nie je možné vkladať komentáre

Rubriky

Archiv

essay writing services cheap