Categorized | Cestovanie

Lyžiarska dovolenka 2017: V kurze sú veľké strediská v talianskych Alpách a Dolomitoch

24. 02. 2017 - tengu

Ideálne lyžiarske podmienky, ktoré pretrvávajú počas tohtoročnej zimnej sezóny, sa prejavujú vyšším záujmom turistov o lyžiarske zájazdy. Z údajov cestovnej agentúry Invia vyplýva, že za zimnou dovolenkou turisti neváhajú cestovať dlhšiu vzdialenosť a priplatiť si. Populárne sú hlavne talianske lyžiarske strediská, tie volí viac ako polovica turistov, ktorí si kupujú lyžiarske zájazdy v cestovných kanceláriach.

Kým v tuzemsku vyrážajú cestovatelia za zimnými športami najčastejšie na vlastnú päsť, tí, ktorí sa rozhodli pre lyžiarsku dovolenku v zahraničí, sa často obracajú na cestovné kancelárie. Medzi najvyhľadávanejšie destinácie týchto turistov v zimnom období patrí tradične Taliansko. Predané zájazdy do tejto destinácie tak aj tento rok v zime tvoria viac ako polovicu predaných lyžiarskych zájazdov cestovnej agentúry Invia. Najviac turistov volí ako svoju dovolenkovú destináciu údolie Val di Fiemme, ktoré je považované za vstupnú bránu do Dolomitov a je dopravne najdostupnejším strediskom v tejto oblasti. Cesta autom z Bratislavy trvá necelých desať hodín, cena predaného zájazdu do tohto strediska sa v cestovnej agentúre Invia pohybuje okolo úrovne 250 eur na osobu.

Val di Fiemme je však populárne aj vďaka dobrej náväznosti na ďalšie ski areály. „V rámci Dolomitov majú turisti možnosť využiť skipas Dolomiti Superski, s ktorým môžu lyžovať v 12 strediskách. Za zimnými športami sa tak môžu vypraviť do strediska Cortina d’Ampezzo Tre Valli alebo Civetta, ktorá sa v tohtoročnej zimnej sezóne teší zvýšenej popularite. Zájazdy do Civetty volí takmer trikrát viac turistov než vlani,“ uviedol Michal Tůma, marketingový riaditeľ cestovnej agentúry Invia, ktorá je jednotkou v predaji pobytov cez internet.

Medzi ďalšie obľúbené turistické ciele v Taliansku patrí lyžiarska oblasť Alta Valtellina rozliehajúca sa na rozhraní Talianska, Švajčiarska a Rakúska. Oblasť, ktorá zahŕňa jedny z najnavštevovanejších lyžiarskych stredísk – Livigno a Bormio – tento rok zatiaľ volilo šesťkrát viac lyžiarov ako v minuloročnej zimnej sezóne. Populárny je aj rodinný lyžiarsky areál Paganella nachádzajúci sa v provincii Trentino alebo neďaleké Monte Bondone.

Aj lyžiari cestujúci do Rakúska majú v tejto zimnej sezóne záujem predovšetkým o veľké lyžiarske strediská, ktoré ponúkajú zjazdovky rôznych stupňov náročnosti aj množstvo vyžitia pre rodiny s deťmi. Tradične najnavštevovanejšie sú lyžiarske areály Dachstein West a Kaprun. Takmer päťkrát viac turistov v porovnaní s vlaňajškom volilo tretie najväčšie rakúske stredisko Saalbach, ktoré disponuje 270 km zjazdoviek.

Ceny lyžiarskych zájazdov v zahraničí sa v porovnaní s minulým rokom mierne zvýšili. „Priemerná cena predaného zájazdu na osobu sa v prípade piatich najpopulárnejších destinácií v Taliansku pohybuje okolo 260 eur. Najlacnejšia je dovolenka vo Val di Fiemme, ktorá vyjde približne 250 eur na osobu. Pobyt v Livigne je priemerne o 65 eur drahší,“ uviedol Michal Tůma z cestovnej agentúry Invia, ktorá má vo svojej ponuke desiatky lyžiarskych zájazdov. Pobyty do Rakúska vyjdú turistov často aj o desiatky eur lacnejšie. Napríklad cena predaného zájazdu do lyžiarskeho areálu Dachstein West je približne 162 eur na osobu. „Turisti musia pri kupovaní lyžiarskych zájazdov, samozrejme, počítať s výdavkami na skipasy, Tie sa pohybujú v cenovej relácii zhruba od 20 do 45 eur na deň podľa veľkosti areálu a kvality ponúkaných služieb,“ dodal Michal Tůma.

Tabuľka č. 1: Najpopulárnejšie lyžiarske strediská v Taliansku

Ski areál Priemerná cena na osobu 2016/2017
Val di Fiemme

 

250 eur

 

Paganella

 

252 eur

 

Bormio

 

261 eur

 

Livigno

 

315 eur

 

Monte Bondone

 

251 eur

 

Zdroj: Štatistiky Invia, predaj lyžiarskych zájazdov 10/2016 – 02/2017

 

Tabuľka č. 2: Najpopulárnejšie lyžiarske strediská v Rakúsku

Ski areál Priemerná cena na osobu 2016/2017
Kaprun

 

232 eur

 

Dachstein West

 

162 eur

 

Schladming / Dachstein

 

205 eur
Saalbach / Hinterglemm

 

165 eur

 

Nassfeld

 

150 eur

 

Zdroj: Štatistiky Invia, predaj lyžiarskych zájazdov 10/2016 – 02/2017

 

 

Nie je možné vkladať komentáre

Rubriky

Archiv

essay writing service price