Categorized | Naša téma, Tipy a rady

Siete v oknách i vôňa byliniek – pripravte svoj domov na leto

18. 05. 2020 - tengu

S príchodom leta nastáva ideálny čas nielen na odľahčenie šatníka či jedálneho lístka, ale aj na zmeny v našich domovoch. Ako pripraviť domácnosť na leto, aby ste sa vyhli nástrahám horúcich mesiacov a mohli si bezstarostne užívať slnečné dni? Prinášame vám päť praktických tipov.

Ochrana pred slnkom

Keď teploty vystúpia nad tropickú tridsiatku, snažíme sa doma udržať čo najväčší chládok. Čím viac okien, tým väčšia hrozba, že sa interiér premení na skleník. Základom je tieniaca technika. A hoci sú v našich domácnostiach stále najpoužívanejším riešením interiérové žalúzie, maximálne zatienenie ponúka ich vonkajší variant. „Vonkajšie žalúzie zadržia až 94 % tepelnej energie, ich účinnosť je až 10-krát vyššia ako pri interiérových. Teplo sa nedostane do miestnosti, takže aj pri tropických teplotách sú vnútri veľmi príjemné podmienky,“ opisuje Petr Přichystal zo spoločnosti Lomax, ktorá sa na tuzemskom trhu špecializuje okrem iného aj na produkciu tieniacej techniky.

Bez bzučania a štípancov

V lete rapídne stúpa množstvo hmyzu poletujúceho vo vzduchu. Ten pritom využije každú príležitosť, aby sa dostal aj do interiéru. Či už sú to včely, osy alebo komáre, ktoré svojím prenikavým bzučaním dokážu poriadne znepríjemniť zaspávanie. Nehovoriac o štípancoch, ktoré sa na druhý deň pripomenú úporným svrbením. Siete v oknách umožňujú v podstate neobmedzené vetranie bez toho, aby sa hmyz dostal dovnútra. Vyhotovenie v širokom spektre odtieňov navyše zaručí, že siete sú na prvý pohľad neviditeľné a nijako neobmedzujú výhľad.

Obytná záhrada či vonkajšia kuchyňa

Či už máte k dispozícii balkón, terasu či rovno celú záhradu, všade je priestor pre exteriérový nábytok. V súčasnosti pritom existuje celý rad možností, z ktorých možno vyberať. Od plastového nábytku, ktorý je síce najlacnejší, no nemá dlhú životnosť, až po nábytok z masívu, ktorý vám bude robiť spoločnosť dlhé roky. Pokiaľ vyhľadávate čo najväčšie pohodlie, je ideálnou voľbou ratanový nábytok doplnený vankúšmi. Ten kombinuje maximálne pohodlie s jednoduchou manipuláciou, nábytok je aj napriek pevnej hliníkovej konštrukcii ľahký.

Bylinková vôňa

K letu neodmysliteľne patrí ľahká kuchyňa plná sviežich byliniek. Ich pestovanie nie je náročné a rozhodne na to nepotrebujete rozsiahlu záhradu. Stačí vhodná zemina, pár kvetináčov a hneď si na parapete pred oknom alebo na balkóne vytvoríte hotový bylinkový raj, ktorý pri každom otvorení okna či dverí domácnosť príjemne prevonia. Voňavé bylinky plné vitamínov a iných prospešných látok budete mať poruke  v dokonalo čerstvom stave a na predpestované z obchodu, balené v celofáne alebo sušené si ani len nespomeniete. 

Prioritou je bezpečnosť 

Tí, ktorí sa rozhodnú vybrať na dovolenku, by mali vopred porozmýšľať o vhodnom zabezpečení nehnuteľnosti proti potenciálnym zlodejom. Práve obdobie letných dovoleniek, keď domy a byty zívajú prázdnotou, totiž kriminálne živly láka najviac. Zabezpečenie môže mať mnoho podôb – od bezpečnostných vchodových dverí či obyčajného alarmu až po komplexný zabezpečovací systém, keď je alarm prepojený nielen s vaším smartfónom, ale tiež s bezpečnostnou agentúrou. Tá je v prípade hroziaceho nebezpečenstva pripravená proti potenciálnemu zlodejovi zasiahnuť, a to aj v momente, keď si vy užívate dovolenku pri mori na druhom konci sveta. Zaujímavým bezpečnostným prvkom sú tiež predokenné rolety. „Bezpečnostné článkové pružiny držia lamely v jednej rovine, ale zároveň bránia nežiaducemu mechanickému zdvihnutiu. Pri pokuse o prienik do interiéru cez okno či sklenené dvere sú pre potenciálneho zlodeja silnou prekážkou,“ uzatvára Petr Přichystal zo spoločnosti Lomax.

Nie je možné vkladať komentáre

Rubriky

Archiv

cheapest essay writing service