Categorized | Cestovanie, Tipy a rady

So psom k moru? Kľúčom k úspechu je včasné plánovanie aj výber destinácie

26. 04. 2018 - tengu

To, že sú Slováci národom psíčkarov, je všeobecne známe. Čoraz viac majiteľov sa však od svojho štvornohého spoločníka nechce odlúčiť ani počas zahraničnej dovolenky. U cestovateľov tak rastie záujem o destinácie, ktoré sú pre psov priateľské a ponúkajú nielen vhodné ubytovanie, ale aj špeciálne pláže. Kam je ideálne so psom vyraziť, ako pri plánovaní dovolenky so psom postupovať a na čo si dať pozor vám poradíme v nasledujúcom článku.

Ubytovanie si rezervujte včas

Dovolenku so psom alebo iným domácim miláčikom sa oplatí plánovať s dostatočným predstihom. Hotelov, ktoré umožňujú návštevníkom ubytovanie s domácim miláčikom, je síce možné nájsť vo všetkých populárnych dovolenkových destináciach hneď niekoľko, kapacity najvhodnejšie umiestneného ubytovania ale môžu byť obmedzené. „Pre jednoduchšiu orientáciu ponúkame záujemcom o cestovanie so zvieraťom špeciálnu kategóriu, v ktorej združujeme len hotely, ktoré ich pobyt umožňujú. Podmienky hotelov a ceny ubytovania pre psov sú ale individuálne, ideálne je preto informovať zamestnancov hotela o všetkých požiadavkach s dostatočným predstihom,“ komentuje Michal Tůma, marketingový riaditeľ cestovnej agentúry Invia, ktorá je jednotkou v predaji online zájazdov na slovenskom trhu. Ceny ubytovania pre psa sa podľa neho najčastejšie pohybujú v rozmedzí 5 až 15 eur za noc.

Rajom psíčkarov je Taliansko, priateľské sú ale aj ďalšie európske destinácie

Vstup s domácim miláčikom na pláž je štandardne zakázaný. V populárnych dovolenkových destináciach preto stále častejšie vznikajú takzvané psie pláže, kde je voľný pohyb psov a ich vstup do mora povolený. Tieto pláže často vznikajú neoficiálne, a to tak, že si miestni majitelia psov postupne zaberú určitý úsek pláže, spravidla na okraji letoviska, kam chodia venčiť psov. Čoraz častejšie ale vznikajú aj oficiálne pláže, ktoré sú riadne označené. Priekopníkom v budovaní psích pláží je Taliansko. „Obzvlášť severná časť Talianska je pre majiteľov psov veľmi priateľská. V obľúbenom letovisku Bibione sa napríklad nachádza pláž Pluto, kde majú psíčkari k dispozícii vôdzky, hygienické sáčky aj sprchy pre psov. Svojich miláčikov tiež môžu prihlásiť na rôzne výcvikové aktivity,“ popisuje Michal Tůma z cestovnej agentúry Invia a dodáva, že táto platená pláž je prístupná od júna do septembra. Oficiálne psie pláže nájdete aj v letoviskách Porto Santa Margherita či Lignano-Sabbiadoro, ale ani v ostatných častiach Talianska by ste nemali naraziť na problém.

Ani ostatné dovolenkové destinácie ale nie sú pre majiteľov psov tabu. Veľké množstvo psích pláží ponúka napríklad Chorvátsko. Bohatý výber pláží s prístupom pre vašich štvornohých parťákov umožňuje napríklad Kvarnerská riviéra, mesto Rijeka v severnom Chorvátsku alebo ostrov Krk. Kúpať sa aj so psom v mori sa však dá aj na Istrii alebo na území Dalmácie. Psiu pláž nájdete aj v španielskej Barcelone a v ďalších miestnych letoviskách. V Grécku je tradícia psieho kúpania oproti tomu menšia, špeciálne psie pláže tam v podstate nenájdete. V prípade, že máte svojho psa na vôdzke a pod kontrolou, ho môžete vziať na bežnú „ľudskú“ pláž. Na kúpanie je najvhodnejšie navštíviť niektorú z odľahlých pláží na kraji letoviska.

Pri cestovaní sú dôležité doklady aj rasa psa

Pred samotnou cestou na dovolenku je nutné vybaviť niekoľko dokladov aj domácemu miláčikovi. Na cesty v rámci Európskej únie je nutný pas zvieraťa, ktorý vám na počkanie vystaví veterinár. Cena jeho vybavenia sa obvykle pohybuje okolo 15 eur. Cestu cez hranice vám nepovolia bez označenia zvieraťa mikročipom, prípadne viditeľným tetovaním, ktoré opäť robí veterinár. Majiteľ psa musí tiež preukázať platné očkovanie zvieraťa proti besnote. Šteniatka do troch mesiacov proti besnote očkované byť nemusia, na ich cestovanie platia zvláštne pravidlá, ktoré sa líšia v každej krajine. Taliansko, Cyprus, Poľsko, Francúzsko či Španielsko napríklad vstup psov mladších ako 3 mesiace na svoje územie úplne zakazujú.

Cestovanie psov spadajúcich do kategórie bojových plemien podlieha špeciálnym pravidlám. Stafordšírsky teriér, americký stafordšírsky teriér, doga či tosa bez preukazu pôvodu majú napríklad zakázané pobúdať vo Francúzsku alebo ním len prechádzať. Pobyt týchto plemien s preukazom pôvodu sa riadi prísnymi pravidlami, kedy majiteľ musí psa s náhubkom držať na vôdzke a mať preňho poistenie. Pravidlá venčenia psov sú aj v Chorvátsku v prípade niektorých rás odlišné. Dobermanov, rotvajlerov, bulteriérov a ďalšie nebezpečné plemená musia majitelia mať vždy na vôdzke a s nasadeným náhubkom. O pravidlách pobytu bojových plemien v zahraničí sa je preto vždy vhodné informovať u Štátnej veterinárnej správy alebo na ambasáde príslušnej krajiny.

Pes v prepravke zvládne cestu autom aj lietadlom

V prípade, že sa rozhodnete ísť na dovolenku autom, myslite na bezpečie psa aj ostatných pasažierov. Najbezpečnejšie je umiestnenie psa do prepravky, v prípade väčších plemien sa ponúka ich cestovanie v kufri. Priestor kufru by však mal byť oddelený mrežou alebo autosieťou. Psa môžete viezť aj na zadných sedadlách, kde je možné využiť špeciálne popruhy, na predné sedadlo, naopak, pes rozhodne nepatrí. V prípade dlhšieho cestovania je vhodné zvoliť leteckú prepravu domáceho miláčika. „Každá letecká spoločnosť si podmienky a ceny prepravy zvierat určuje sama, je preto vhodné sa o nich vopred informovať. Žiadúce je tiež miesto pre psa vopred rezervovať. Cena za prepravu psa sa pohybuje najčastejšie od 50 do 150 eur,“ dodáva Michal Tůma z cestovnej agentúry Invia, ktorá ponúka stovky zájazdov do obľúbených európskych destinácií. Na samotnú prepravu zvieraťa máte dve možnosti. Menšie plemená môžu cestovať v kabíne lietadla za predpokladu, že ich hmotnosť s prepravným boxom nepresiahne osem kilogramov. Ťažší psi cestujú v nákladnom priestore, kde trávia čas v prepravnej schránke, ktorá je počas letu pripevnená k podlahe.

Nie je možné vkladať komentáre

Rubriky

Archiv

essay writing service price