Categorized | Tipy a rady, Zdravie

Striedanie kozmetických produktov môže vyvolávať podráždenie pokožky, pozor najmä na vitamín C

12. 08. 2016 - redakcia

Pre širokú ponuku kozmetických prípravkov ženy často tápu, ktorý je pre ich pleť naozaj ten najvhodnejší. Uchyľujú sa tak k experimentom a skúšajú prípravky od rôznych výrobcov. Zloženie kozmetických radov je pritom uspôsobené tak, aby sa ich zložky navzájom dopĺňali. Mixovanie prípravkov následne spôsobuje viac škody než úžitku. To platí predovšetkým pri prípravkoch s aktívnymi ingredienciami, ako sú medené peptidy a vitamín C.

Prípravky s obsahom retinolu nie je vhodné používať ráno

Zhromažďovanie veľkého množstva ošetrujúcich prípravkov je zvyčajne obľúbenou aktivitou najmä kozmetických nadšencov. Avšak miešanie čistiacich produktov, scrubov, sér či opaľovacích krémov rôznych značiek nemusí pokožke vyhovovať. Navzájom nezlučiteľné ingrediencie, alebo len rozdielne pH môže vyvolať vyrážky. „Používanie produktov so vzájomne sa bijúcimi látkami spôsobuje podráždenie pokožky, vyrážku, či dokonca lokálnu kožnú dermatitídu. Príkladom problematických zložiek je vitamín C a medené peptidy, ktoré sú často používanou zložkou v krémoch proti vráskam. Rovnako tak by sme nemali používať spolu hydroxykyseliny a retinoly, ktoré dokážu navzájom vyrušiť svoj efekt,“ popísal doktor Tomáš Kampe zo spoločnosti LR Health & Beauty, ktorá ponúka širokú ponuku ošetrujúcich radov. Etikety je potrebné pri kozmetickej starostlivosti čítať naozaj pozorne. Pokiaľ niektorý z prípravkov obsahuje retinol, používať by sa mal výhradne večer, pretože zvyšuje citlivosť pokožky voči slnečnému žiareniu.  

Kombinácia silných prípravkov proti akné zhoršuje stav pleti

Aj napriek tomu, že niektorí ľudia nemusia po použití rôznych značiek pociťovať problémy, retinol, kyselina glykolová, salicylová alebo peptidy by sa nemali používať súčasne. Trpí tak predovšetkým citlivá pokožka, ktorú podľa štatistík Štátneho zdravotného ústavu má nad 55 % žien. Pomôcť im naopak môžu látky ako je alantoín, panthenol, bisabolol, rutín, alkaloidy, pektíny alebo vitamíny, ktoré pleť dokážu upokojiť. Náchylná je aj aknózna pleť. „Vysoká koncentrácia silných prípravkov proti akné často dokáže počiatočné problémy ešte zhoršiť. Koža sa pre kombináciu kyselín a peptidov zapáli, sčervená a prejavy akné sa následkom reakcie ešte zhoršia,“ vysvetlil Kampe. Všetko sa však odvíja od celkovej kondície pokožky a jej schopnosti tolerovať rôzne prípravky. Pokiaľ teda naozaj chcete experimentovať s viacerými produktmi, rozložte starostlivosť vhodne počas dňa. Jeden typ prípravku zaraďte ráno a druhý večer.

Látky na obaloch sú vymenované podľa koncentrácie

Kozmetický rad by mal obsahovať kvalitný odličovací prípravok, čistiace mlieko či gél, tonikum a krém na deň a noc. Vďaka nim pleť dostane presne to, čo si každý deň žiada. Účinky týchto produktov sa navzájom sčítajú, preto je vždy lepšie, ak sa dopĺňajú. Kozmetické rady pritom nie sú žiadnou novinkou na trhu, dostupné sú už viac než 90 rokov. Už v dvadsiatych rokoch minulého storočia s efektívnym prepájaním ošetrujúcich produktov prišla Elisabeth Arden, ktorá sa neskôr stala významnou postavou kozmetického odvetvia. Kľúčový význam však nezohráva počet prípravkov, ale ich vzťah k vašej pleti. Každá žena by sa mala vopred informovať o zložení kozmetiky a o vhodnosti pre jej pleKombinovat hydroxykyseliny a retinoly se nevyplácí, snižuje se tím celkový pečující účinek kosmetikyat s vce autorky. A ten můj ť. Obsiahnuté látky sú na obale vymenované podľa koncentrácie od najvyššej po najnižšiu v medzinárodne platnom názvosloví. Pokiaľ im spotrebiteľ nerozumie, ich účinky by im mal ozrejmiť dermatológ či alergológ, alebo si vlastnosti jednotlivých látok môžu dohľadať v Nariadení Európskeho parlamentu a Rady.

Nie je možné vkladať komentáre

Rubriky

Archiv

cost essay writing service