Tipy od miestnych alebo ubytovanie na pár hodín? Mobilné aplikácie vám zjednodušia cestovanie
27. 03. 2018 - tengu
Mobilné aplikácie ako Airbnb, Booking, TripAdvisor alebo Skyscanner pozná dnes už takmer každý, kto aspoň občas vyrazí za hranice. Viete ale o tom, že užitočných cestovateľských aplikácií je omnoho viac? Pri plánovaní ciest a v ich priebehu vám pomôžu aj menej známe aplikácie, ktoré ocenia nároční aj nízkonákladoví cestovatelia. Všetky sú dostupné na stiahnutie na platforme Android aj iOS.
Letenky: Predpoveď najlepších cien aj rezervácia do minúty
Vyhľadávanie ekonomicky najvýhodnejších leteniek patrí medzi časté aktivity predovšetkým mladších cestovateľov. Nevadia im prestupy, nízkonákladové cestovanie bez občerstvenia ani limity na počet a hmotnosť batožiny. Nízka cena hrá hlavnú úlohu. Letenky za príjemnú cenu vám pomôže nájsť aplikácia Kayak, v ktorej si môžete okrem iného nastaviť upozornenia na výhodné ponuky alebo použiť nástroj na predpovedanie cien, aby ste videli, kedy sa oplatí nakúpiť a kedy, naopak, počkať. Vyhľadávanie najlacnejších letov ponúka aj aplikácia Hopper. Aj tá dokáže predpovedať, kedy je ideálna doba na nákup leteniek, ktoré hľadáte. Rozhranie aplikácie je jednoduché a let si s ňou rezervujete do 60 sekúnd. Aplikáciu dokonca Apple zaradil na zoznam najlepších aplikácií na App Store 2015 a Google ju o rok neskôr dokonca vyhlásil za víťaza Google Play.
Hotely: Ubytovanie na pár hodín aj vlastný asistent v destinácii
Aplikáciu Hotel Tonight oceníte, ak sa váš let oneskorí a vy už nestihnete otvorenú recepciu alebo budú hotely plne obsadené. Táto služba ponúka Last Minute ubytovanie, častokrát so zľavou. Rezervácia izby je otázkou 10 sekúnd. Aplikácia Dayuse spolupracuje s 3 tisíckami hotelov po celom svete a vyhľadáte vďaka nej izby až s 75 % zľavou. „S aplikáciou Roomer môžete za nocľah ušetriť 30 až 80 % ceny, pretože vyhľadáva hotelové izby, na ktoré ľudia zrušili rezerváciu na poslednú chvíľu. Funguje ale aj naopak. Teda ak potrebujete zrušiť rezerváciu, ku ktorej sa nevzťahuje vratné storno, môžete svoju rezerváciu v aplikácii predať ostatným,“ popisuje Michal Tůma, marketingový riaditeľ cestovnej agentúry Invia, ktorá je jednotkou slovenského trhu v oblasti predaja zájazdov cez internet. Ak ste skôr fanúšikmi hostelov, stiahnite si aplikáciu Hostelworld. V nej nájdete 33 tisíc hostelov, súkromných ubytovaní, komunálnych priestorov a udalostí, kde sa môžete zoznámiť s ďalšími sólo cestovateľmi. Naopak, tým, ktorí si radi užívajú luxus aj na cestách, pomôže aplikácia Oasis. Nájdete vďaka nej luxusné apartmány a súkromné izby vo viac ako 20 destináciach po celom svete. V rámci ubytovania si môžete objednať non-stop asistenciu takzvaného concierge, ktorý vám pomôže rezervovať reštauráciu, vyzdvihnúť lístky do divadla a zaistí nadštandardné služby.
Doprava: Transfer z letiska aj požičanie auta priamo od majiteľa
Jedným z najlepších nástrojov na vyhľadávanie dopravy v zahraničných mestách je Citymapper. Aplikácia je prepojená s niekoľkými službami na zdieľanie jázd a pomôže vám doraziť do cieľa čo najrýchlejšie. Prihlásiť sa môžete aj na odber času konkrétnych vlakových či autobusových liniek. Aj aplikácie s požičiavaním automobilov garantujú mnoho inovácií. „Ak vás zaujíma, či vám požičovňa ponúkla najnižšiu cenu, aplikácia AutoSlash vám to prezradí. Stačí zadať detaily rezervácie a aplikácia ukáže, v akej výške sa ceny v danom termíne pohybujú, a zobrazí vám aj ponuky konkurencie vrátane zľavových kupónov a kódov,“ odporúča Michal Tůma z cestovnej agentúry Invia, ktorá ponúka svojim klientom mobilnú aplikáciu zhromažďujúcu užitočné kontakty, dokumenty, tipy na výlety aj offline sprievodcu. Mobilné aplikácie ale vedia pomôcť aj po prílete do cudzieho mesta. Rideways je nástroj, ktorý umožní zaistiť transfer z letiska, objednať taxi a zobraziť vlakové či autobusové spojenie vo viac ako 500 mestách na svete. Ponúkne vám všetky dostupné možnosti, z ktorých si môžete vybrať tú najvhodnejšiu. Aplikácia Turo slúži na požičiavanie automobilov priamo od majiteľov. Funguje síce len na území USA a Kanady, no čoskoro by sa mali dočkať aj cestovatelia v Európe. Výhodou je obvykle nižšia cena, než akú by ste dostali v bežných požičovniach.
Reštaurácie: Veganské podniky aj objednávka na letisku
Známe aplikácie zobrazujúce ponuku reštaurácií a barov v danej lokalite, akými je napríklad TripAdvisor alebo Yelp, môžete doplniť aj o aplikáciu Open Table. Tá predstavuje spôsob, ako si jednoducho rezervovať stôl vo vybranej reštaurácii. Ako bonus navyše ponúka poukaz v podobe voľných kreditov na jedlo vždy, keď ju použijete. Ak patríte medzi fanúšikov zdravého stravovania, nemala by vám v mobile chýbať aplikácia Tasteful. Slúži na vyhľadávanie reštaurácií a ponúk menu podľa preferencií diét a zdravej výživy. Medzi vyhľadávacími filtrami nájdete vegetariánske či veganské, paleo a bezlepkové pokrmy. Zoznam veganských a vegetariánskych reštaurácií v takmer 10 500 svetových mestách vrátane krátkeho popisu menu a recenzií užívateľov vám sprostredkuje aj aplikácia HappyCow. Ak vám pred odletom ostáva na jedlo už len pár minút, hodí sa aplikácia Grab. Tá vám zobrazí ponuku menu letiskových reštaurácií, ukáže ich na mape terminálu a v niektorých destináciach dokonca umožní cez aplikáciu jedlo objednať a vyzdvihnúť si ho cestou k bráne.
Navigácia: Najatraktívnejšie trasy aj tipy od miestnych
Aplikácia Cool Cousin funguje na princípe tipov a odporúčaní od miestnych obyvateľov, čo v danej destinácii vidieť, navštíviť či zažiť. Také tipy v bežných sprievodcoch nenájdete. Ak vyrazíte na prehliadku nového mesta, hodiť sa vám môže aj plánovač Sidekix, ktorý na základe vašich záujmov a požiadavok vyberie najlepšiu trasu, ktorú stojí za to objaviť. Aplikácia je aktuálne dostupná vo viac ako 100 veľkých mestách. Za zmienku stojí aj aplikácia s názvom Streetography, pomociu ktorej si môžete prezrieť okolie prostredníctvom fotografií od ostatných užívateľov. Dokonca sa tvrdí, že tu nájdete lepšie a vierohodnejšie fotky ako na Google Maps.
Vychytávky: Pas v aplikácii aj orientácia v časových pásmach
Každému cestovateľovi sa hodí aj mobilná aplikácia s najrôznejšími tipmi a pomôckami. Napríklad Packpoint je užitočným pomocníkom pri balení kufrov. Pozrie sa na predpoveď počasia v danej destinácii a termín vášho výletu, spýta sa na aktivity, ktoré plánujete, a následne ponúkne zoznam vhodných položiek. Check-list si môžete ľubovoľne upravovať a zdieľať s ostatnými, ktorým by sa tiež mohol hodiť. V otázkach mien a ich prevodu podľa aktuálnych kurzov vám zasa pomôže aplikácia XE Currency. „Ak cestujete do USA, môžete ľahko poskočiť v rade na pasovú kontrolu. Aplikácia Mobile Passport je totiž oficiálne uznaným nástrojom amerických colníkov a umožňuje naskenovať cestovný pas a zadať dôležité informácie. Aplikáciu momentálne akceptuje už 20 tamojších letísk,“ hovorí Michal Tůma z cestovnej agentúry Invia. Cestovať v krajinách, ktorých jazyku nerozumiete, nie je jednoduché, ale prácu vám zjednoduší mnoho jazykových aplikácií. Napríklad Duolingo ponúka jazykové kurzy pre začiatočníkov a je aj skvelým nástrojom pre tých, ktorí sa chcú v cudzom jazyku a najpoužívanejších frázach zdokonaliť. Aplikácia Memrise zahŕňa ešte viac jazykov ako Duolingo a naučí vás aj mnemotechnické pomôcky pre zapamätanie si slov a fráz. Ak cestujete cez viac krajín v krátkom čase, môže byť mätúce sledovať, aký čas v ktorom štáte zrovna je. Hodí sa vám preto aplikácia Circa, ktorá jednoducho a prehľadne mapuje časové pásma a pomôže vám zorientovať sa v čase aktuálnej krajiny.