Categorized | Zdravie

V lete pleť stráca až 30 % vody. Doprajte jej panthenol a aloe vera

24. 06. 2015 - redakcia

Vystaviť tvár letným slnečným lúčom je síce príjemné, ale prináša to so sebou aj mnoho rizík. Pleť na tvári je totiž veľmi tenká a jemná, kvôli čomu ju priame slnko aj suché horúce počasie ohrozujú viac, než kožu na povrchu zvyšku tela. Hoci pri pobyte na slnku do pokožky preniká zdravý vitamín D, prichádza zároveň až o 30 % svojej vlhkosti. Ako sa teda starať o pleť, aby bola aj v lete stále zdravá a dostatočne hydratovaná? A ako ju chrániť pred slnkom, aby netrpela?

Čo sa s pleťou deje v lete

Vysoké vonkajšie teploty a horúce počasie z pokožky odvádzajú vodu, čím ju dostávajú do nerovnováhy. Voda a s ňou spojená prirodzená vlhkosť totiž pleť chránia pred nepriaznivými externými vplyvmi, akými sú počasie, prach alebo baktérie a pri jej nedostatku sa vystavuje riziku ohrozenia. Pleť si nedokáže vodu samovoľne udržať, ani si ju vytvoriť. Následkom toho býva suchá, šupinatá a nepríjemne ťahá. Nedostatok vlhkosti je tiež prvým krokom k predčasnému starnutiu pleti, vytvoreniu vrások , akné a ďalších kozmetických nedostatkov. Leto je tiež obdobím, kedy by sme sa mali najviac chrániť pred intenzívnym UV žiarením. To je síce nevyhnutné na tvorbu vitamínu D, na druhej strane ale zodpovedá za spálenie pokožky, čo zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože.

Hydratácia na prvom mieste

V porovnaní s ostatnými ročnými obdobiami by sme mali pleti v lete venovať väčšiu pozornosť. Pretože stráca vlahu, je potrebné ju obnovovať pomocou hydratačných krémov, ktoré obsahujú vodu, provitamín B5 a vitamín E. Zvýšené množstvo vody v kréme si na seba nabaľuje mastné mikročiastky, ktoré udržiavajú pleť vláčnu. Provitamín B5 alebo kyselina panthothenová, sa v kozmetickom priemysle objavuje skôr ako známejší panthenol. Pridáva sa do pleťových krémov a prípravkov po opaľovaní, pretože obsahuje koenzým A, ktorý okrem iného zlepšuje kvalitu kože. Vitamín E pôsobí ako antioxydant a preniká hlboko do bunkových membrán, kde chráni pred voľnými radikálmi. Na tieto účely sú najvhodnejšie jemné a ľahké hydratačné krémy, gély alebo séra. Mastná a hutná kozmetika totiž zbytočne upcháva póry. Pleť tak potom nemôže dýchať, čo je dôležitým faktorom na udržanie jej vlhkosti.

Dôležitý vitamín D

V lete do pleti preniká vďaka slnečným lúčom aj vitamín D, ktorý je pre zdravie veľmi prospešný, takmer nevyhnutný. „Takmer 90 % potrebného vitamínu D naše telo získava vez pokožku prirodzenou cestou vďaka slnečnému UV žiareniu. Opaľovanie môžeme teda považovať za zdravé, vždy je ale nutné vystavovať sa slnku uvedomelo a nič nepreháňať. Opakovane spálená pleť a pokožka môžu priniesť značné zdravotné komplikácie. A ak by sme chceli zachádzať do extrémov, len výskyt melanómu kože má u nás stúpajúcu tendenciu – za uplynulých 10 rokov sa u mužov zvýšil o viac ako 15 %, u žien o takmer 12 %,“ približuje výhody aj nevýhody opaľovania dermatológ MUDr. Tomáš Kampe, odborný konzultant LR Health & Beauty.

Prispôsobte UV filter typu pleti

Opálená pleť má ale aj ochranný efekt. Vďaka slnečnému žiareniu sa v hornej vrstve pokožky, takzvanej epidermis, vytvára pigment, ktorý sa pôsobením lúčov postupne sfarbuje dohneda. Následkom toho sa epidermis zosilňuje. Kombinácia týchto dvoch faktorov tak zabraňuje ďalšiemu spáleniu kože. Vystaviť pleť slnku bez ochrany je ale riskantné a opaľovaciu kozmetiku by sme mali mať stále poruke. Pokryť pleť ochranným filtrom je nevyhnutné, či už ležíme pri bazéne alebo si len odskočíme do obchodu. Slnečné lúče na zem prenikajú aj pri zatiahnutej oblohe cez mraky, a to dokonca až z 90 %. Výber opaľovacích krémov, sprejov, mliek, emulzií alebo olejov je nevyhnutné prispôsobiť fototypu pleti.

Na svete je známych šesť základných fototypov. Na každý z nich pôsobí ultrafialové žiarenie inak, odlišná je najmä pravdepodobnosť spálenia a intenzita opálenia. „Napríklad takzvaný európsky typ s tmavou kožou poznáme podľa hnedých vlasov a očí. Tento fototyp je na svete zastúpený najčastejšie, a to 78 %. Opaľovanie je postupné, preto títo ľudia znášajú slnko dobre. Spálenie hrozí len málokedy. Druhým najrozšírenejším fototypom je európsky typ so svetlou kožou, ktorý sa vyznačuje svetlejšou pleťou, pehami, blond alebo svetlo hnedými vlasmi a modrými očami. Ľudia tohto typu sa opaľujú náročnejšie a spália sa prakticky takmer vždy. Podobne je na tom aj veľmi svetlý keltský typ, ktorý charakterizuje veľmi svetlá pokožka, pehy, ryšavé alebo blond vlasy a veľmi svetlé, modré oči. Títo ľudia znášajú UV žiarenie najhoršie, nikdy sa neopália a spália sa vždy. Práve podľa týchto charakteristík je ideálne voliť opaľovací krém,“ radí dermatológ MUDr. Tomáš Kampe, odborný konzultant LR Health & Beauty, ktorá vo svojom portfóliu ponúka rad opaľovacej kozmetiky s ochrannými faktormi od 20 do 50 a s 50 % obsahom liečivých výťažkov z Aloe Vera pre citlivú pleť.

Aloe poskytuje pleti ochladenia aj vitamíny

Kvôli konštantnému slnečnému žiareniu býva pleť na konci dňa vysušená a precitlivená. Každý večer je preto nevyhnutné aplikovať prípravky špeciálne určené po opaľovaní, ktoré pokožku ukľudnia, schladia a dodajú jej späť prirodzenú pružnosť a vláčnosť. Obľúbenú sú v súčasnosti poopaľovacie krémy, emulzie a gély s obsahom Aloe Vera. Tá je k pleti veľmi šetrná a pomáha jej uchovať dôležité minerálne látky a vitamíny pre zdravie a krásu. Podobne vyživujúce účinky má tiež bambucké maslo, ktoré býva častou súčasťou kvalitnej kozmetiky po opaľovaní.

Okomentujte článok

Pre komentovanie musíte byť prihlásený

Rubriky

Archiv

best uk essay writing service