Categorized | Cestovanie

Vysoké teploty, zlodeji, hmyz – ako sa vysporiadať s rizikami letných mesiacov

27. 05. 2021 - tengu

Leto je pre väčšinu z nás najobľúbenejším obdobím roka, počas ktorého si chceme užiť pohodu i relaxáciu. Aby sme si ho však mohli skutočne vychutnať, musíme myslieť aj na to, ako sa vyrovnať s niektorými rizikami letných mesiacov. Medzi ne patrí napríklad prehrievanie interiéru vplyvom vysokých vonkajších teplôt, premnoženie hmyzu, ale aj zvýšená pravdepodobnosť vlámania. V nasledujúcom článku vám poradíme, ako najefektívnejšie ochrániť bývanie.

Tip 1: Ochrana pred slnkom a vysokými teplotami aj vďaka tieneniu

Kým priemerné teploty sa na Slovensku od júna do augusta pohybujú okolo 20 °C, najvyššie teploty dosahujú až 37 °C. Práve v týchto dňoch hľadáme najrôznejšie spôsoby, ako vnútri domu či bytu vytvoriť čo najpríjemnejšiu klímu. Prirodzene sa snažíme vetrať otvorenými oknami, pomôcť môže aj klimatizácia či vhodne zvolený systém zatienenia. Podľa odborníkov je práve tienenie najúčinnejším spôsobom, ako zabrániť prehrievaniu miestností. „Vďaka tieneniu formou vonkajších roliet a žalúzií sa teplota v interiéri v letnom období môže znížiť oproti teplote vonkajšieho vzduchu až o 9 °C,“ hovorí Petr Přichystal zo spoločnosti Lomax, ktorá sa zaoberá výrobou tieniacej techniky s tým, že tieniaca technika prináša aj podstatné úspory. „V lete, keď sú teploty najvyššie, výrazne znižuje náklady na prevádzku klimatizačných jednotiek,“ dodáva Přichystal. 

Tip odborníka: Najväčší efekt majú tieniace systémy, ktoré sú riadené automaticky a spolupracujú v rámci celkovej koncepcie bývania. Na letné dni si vďaka automatizácii môžeme nastaviť presný režim, podľa ktorého budú žalúzie regulovať prienik slnečných lúčov do interiéru.

Tip 2: Ochrana pred zlodejmi je v lete nutnosťou

Z policajných štatistík vyplýva, že najmä júl a august sú mesiace, v ktorých je činnosť zlodejov v porovnaní so zvyškom roka výrazne vyššia. V prípade krádeží v bytoch predstavovali škody na Slovensku v minulom roku 1 962 eur. Dôvodom bola aj predpokladaná dlhodobejšia absencia majiteľa domu či bytu a hlavne fakt, že kvalitne zabezpečený je v priemere jeden z desiatich domov. Až 80 % nehnuteľností má nedostatočne zabezpečené vstupné dvere, ktoré sú najčastejšou slabinou. „Štandardnú ochranu predstavujú trojbodové zámky s automatickým uzamykaním. Zabúdať sa však nesmie ani na garáž a jej zabezpečenie kvalitnými bránami. Tie majú prevodovku konštruovanú tak, že zabraňuje ich nežiaducemu mechanickému vypáčeniu, a to aj v prípade výpadku prúdu. Pri bránach možno zároveň kombinovať mechanické zarážky s rôznymi elektrickými prvkami,“ vysvetľuje Petr Přichystal zo spoločnosti Lomax, ktorá je popredným výrobcom garážových brán. Experti odporúčajú aj bezdrôtový alarm napojený na dispečing bezpečnostnej agentúry.

Tip odborníka: Aktuálnym trendom je tiež zabezpečovanie garážových brán najčastejšie vďaka kombinácii elektronických prvkov a základných mechanických zarážok. Moderné brány s automatickým ovládaním a kvalitným motorom majú navyše prevodovku konštruovanú tak, že bráni nežiaducemu mechanickému posunutiu brány aj v prípade výpadku prúdu. 

Tip 3: Ochrana pred hmyzom pomocou repelentov a sietí

Letné mesiace sú tradične späté s premnožením bodavého hmyzu najmä komárov. V rámci Česka trápia kalamity komárov hlavne oblasť južnej Moravy. Nachádzajú sa tu totiž početné rybníky, lužné lesy a nivy. Tie často zaplavuje voda, vďaka ktorej majú komáre ideálne podmienky na rozmnožovanie. Okrem odporného bzučania nás komáre obťažujú najmä nepríjemným štípaním, ktoré na koži zanecháva svrbiace červené vyrážky, a môže dokonca prenášať závažné ochorenia, v Česku napríklad Valtickú horúčku či lymskú boreliózu. Zvyčajne sa nielen pred komármi, ale aj pred kliešťami, chránime pomocou repelentov, či už prírodných, alebo chemických, ktoré vtierame do kože. Tie sú však vhodné na použitie počas dňa, keď sa pohybujeme vonku. V noci je zase praktickejšie použitie repelentov na báze frekvencie zvuku, ktoré možno zastrčiť do zásuviek.

Tip odborníka: Veľmi praktické sú aj rôzne druhy sietí do okien, ktoré zabraňujú, aby hmyz vletel do interiéru. Sieťovina je vyrobená zo sklených vlákien potiahnutých PVC, je odolná proti pretrhnutiu a proti korózii. Je pomerne hustá, ale aj napriek tomu dostatočne priehľadná, pri pohľade von ju takmer nevnímate.

Nie je možné vkladať komentáre

Rubriky

Archiv

top 10 essay writing services