Categorized | Cestovanie

Vývoj inteligentných domácností: Od domu vyrobeného svojpomocne po umelú inteligenciu a virtuálnu realitu

10. 12. 2020 - tengu

O takzvaných inteligentných domácnostiach začali ľudia premýšľať už pred niekoľkými desiatkami rokov. Prvý dom založený na takomto princípe vznikol v roku 1950, reálnejšie kontúry však získal až o štyridsať rokov neskôr vďaka Microsoftu. Od prelomu tisícročí vývoj v tejto oblasti rýchlo postupuje, a na Slovensku tak podiel inteligentných stavieb tvorí jednotky percent celkovej výstavby. Podľa odborníkov budúcnosť do inteligentných domov prinesie hlavne ovládanie hlasom a neskôr tiež umelú inteligenciu či virtuálnu realitu.

Od domu na tlačidlo po prvé smart zariadenie

Kým súčasné inteligentné domácnosti fungujú na báze jednotného systému, pred takmer deväťdesiatimi rokmi mali ľudia o fungovaní domu či bytu v budúcnosti iné predstavy. Domnievali sa totiž, že o pár desaťročí budú domáce práce vykonávať humanoidné roboty. Na svetovej výstave v Chicagu v roku 1933 bol dokonca predstavený robot pomenovaný Alpha ako prototyp takého stroja. Vývoj sa však nakoniec uberal trocha iným smerom.

Prvý inteligentný dom v pravom slova zmysle sa objavil v roku 1950 a postavil si ho šikovný Američan Emil Mathias. Dom známy ako Push Button Manor (doslova „panstvo na tlačidlo“) vedel okrem iného po stlačení tlačidla spustiť žalúzie a zatvoriť okná. V jeho kuchyni stál vetrom poháňaný mlynček na kávu, elektrický systém kontroloval, či sú v noci zamknuté všetky dvere a bolo v ňom aj kozmetické zrkadielko, pri ktorom sa pri každom použití šuplíka toaletného stolíka rozsvietilo svetlo. 

O sedem rokov neskôr sa potom objavil ďalší inteligentný dom, tentoraz ako expozícia v Disneylande. Ponúkal návštevníkom pohľad na väčšinu domáceho zariadenia vyrobeného z plastu, bol v ňom aj hands-free telefón či polohovateľný drez, ktorý sa prispôsoboval výške používateľa. V roku 1966 uzrel svetlo sveta vynález ECHO IV, ktorý je považovaný za prvé smart zariadenie. ECHO IV bola obrovská sústava vážiaca okolo 360 kilogramov, ktorá dokázala monitorovať teplotu v dome a prostredníctvom nej bolo možné zapínať a vypínať niektoré spotrebiče. Do predaja sa však nikdy nedostala.

Dnešné inteligentné domácnosti zvyšujú komfort a šetria energie

Snaha o automatizáciu domov pokračovala aj v 80. rokoch, keď sa objavili prvé programovateľné termostaty a domáce počítače, v roku 1984 sa potom oficiálne objavil aj pojem „smart house“. V roku 1999 predstavil svoju víziu inteligentného domu aj Microsoft. Práve jeho predstava sa už veľmi nelíšila od toho, čo v oblasti inteligentných domácností poznáme aj dnes. Dom mal byť ovládaný cez vreckový počítač Pocket PC, mal mať inteligentné zámky, ovládače osvetlenia a vykurovania, kamerový bezpečnostný systém, a dokonca aj skener čiarových kódov na vytváranie nákupného zoznamu. Microsoft bol prvou spoločnosťou, ktorá skutočne vystihla, kam budúcnosť v tejto oblasti smeruje.

Naozajstný rozmach v oblasti automatizovaných a inteligentných domov nastal po nástupe nového milénia, keď tento koncept začal byť čoraz populárnejší. Na vzostupe je aj v súčasnosti, napríklad len v Európe sa počet inteligentných domácností medzi rokmi 2014 a 2017 strojnásobil. Na Slovensku je podiel inteligentných domácností v jednotkách percent, záujem o ne sa však hlavne medzi mladou generáciou zvyšuje a do piatich rokov by ich u nás mohlo byť až pätnásť percent. 

Inteligentné domácnosti ovládané cez smartfón či tablet totiž svojim používateľom dokážu výrazne zvýšiť komfort bývania, navyše sú dnes často zamerané na úsporu energií. „Čoraz populárnejším riešením je prepojenie systémov vykurovania s tieniacou technikou. Používatelia vďaka tomu môžu naplno zužitkovať slnečný svit na vyhriatie miestností. Vykurovanie či chladenie regulované týmto spôsobom môže vo finále používateľovi priniesť výrazné finančné úspory,“ opisuje Petr Přichystal zo spoločnosti Lomax, ktorá sa zaoberá produkciou garážových brán a tieniacej techniky.

Budúcnosť patrí ovládaniu hlasom, umelej inteligencii a virtuálnej realite

Súčasné technológie v oblasti inteligentných domov ľuďom umožňujú riadiť domácnosť vzdialene cez tablety či smartfóny. Môžu si dopredu nastaviť vykurovanie v miestnostiach, aby sa z práce vrátili do vyhriateho domu, alebo v noci na diaľku zhasnúť svetlá v dome bez toho, aby museli obchádzať všetky miestnosti. Inteligentná domácnosť zároveň zvyšuje aj bezpečnosť. „Automatické zaťahovanie a vyťahovanie tieniacej techniky či jej ovládanie na diaľku pomocou telefónu alebo tabletu navodzuje dojem obývaného domu aj v prípade, že je majiteľ dlhodobo neprítomný. Vďaka tomu tak môže odradiť potenciálnych zlodejov,“ dopĺňa Petr Přichystal.

Používateľský komfort však do budúcnosti pôjde pravdepodobne ešte ďalej. V najbližších rokoch možno očakávať rozšírenie týkajúce sa aj ďalších spotrebičov, ktoré bude možné napojiť na systém domácnosti. Aj ovládanie technológií hlasom bude čoraz častejšie. To je zrejmé už dnes v prípade smartfónov. Systém inteligentnej domácnosti by tak v budúcnosti mohol z hlasu spoznať aj emočné rozpoloženie používateľa a podľa toho automaticky nastaviť napríklad úroveň osvetlenia alebo zapnúť relaxačnú hudbu. Veľké nádeje sa vkladajú aj do vývoja umelej inteligencie, ktorá by umožnila aplikáciám inteligentnej domácnosti učiť sa podľa preferencií obyvateľov domu, čím by sa ešte viac zautomatizovali.

Vo vzdialenejšej budúcnosti – podľa odhadov odborníkov okolo roku 2050 – môže domy ovládať aj virtuálna realita. Namiesto súčasných špeciálnych okuliarov by však ľudia mali používať inteligentné kontaktné šošovky. Virtuálna realita vďaka nim umožní počas okamihu zmeniť napríklad farbu stien alebo štýl bytových dekorácií, a to podľa preferencií každého obyvateľa, takže každý bude môcť interiér vidieť inak. Dámy sa zase budú môcť spoľahnúť na nového pomocníka v podobe šikovného zrkadla, ktoré ukáže, ako im pristane zvolený odev, a to bez toho, aby si ho vôbec museli obliecť. Odborníci zároveň zmieňujú aj inteligentné textílie, napríklad poťahy postelí a gaučov, rôzne prikrývky so schopnosťou meniť farbu, vzor či textúru.

Nie je možné vkladať komentáre

Rubriky

Archiv

what is the best essay writing service uk